Emigrantja që lindi në një varkë derisa përpiqej të kalonte në Greqi, falenderon Turqinë

Nëna nga Kameruni, e cila lindi në një varkë gome ndërsa po përpiqej të kalonte në Greqi dhe u shty në ujërat territoriale turke me foshnjën e saj, falënderoi Turqinë që kujdeset për ta.

Goma e emigrantëve të paligjshëm që tentonin të kalonin ilegalisht në Greqi nga rrethi Didim i Aydin, u kap nga ekipet e rojes bregdetare pranë vendndodhjes Tekağaç.

Emigrantët e paligjshëm në skaf, të shtyrë nga elementët grekë, u shpëtuan nga ekipet e rojes bregdetare.

Mësohet se në varkë ka lindur edhe një emigrante shtatzënë, ku ndodheshin 28 emigrantë.

Nëna dhe foshnja e saj, të cilët janë nxjerrë në breg, si rezultat i intervistave janë dërguar në spital me autoambulancë.

Trajtimi i kamerunit Agol Tchabda dhe foshnjës së saj, të quajtur Joel, vazhdon në Spitalin Gjinekologjik dhe Pediatrik Aydın.

Tchabda tha në dhomën e saj të spitalit për Anadolu Agency (AA) se ata ishin rrugës për në Greqi dhe se ajo hipi në një gomone ndërsa ishte shtatzënë.

Tchabda, e cila nuk i mbajti dot lotët gjatë fjalimit të saj, tha:

“Kam lindur në një varkë. Kur arritëm në kufirin grek, ata goditën varkën ku ishim. Ata thirrën policinë. Policia na tha ‘Heshtni dhe kthehuni’. bërtas. Na shtynë drejt kufijve turk. Kisha me vete fëmijën tim të porsalindur dhe u rrëzova dhe thashë: ‘Na ndihmoni’. Unë bërtita. U ndjeva keq kur isha në varkë. Vëllai im më ndihmoi gjatë lindjes. Nuk e di, është shumë e vështirë”.

Tchabda vuri në dukje se pavarësisht gjithçkaje, ajo ishte shumë e lumtur që kishte fëmijën e saj në krahë dhe falënderoi Turqinë që kujdeset për ta.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme