Erdogan e përmbushi premtimin e tij: luftanijet ruse u larguan nga Bosfori pas nëntë muajsh pritje

Kryqëzori me raketa Varyag (011) i Flotës Ruse të Paqësorit dhe anija e madhe anti-nëndetëse Admiral Tributs (564) po kthehen në Vladivostok për “vendosje të përhershme”, pasi Turqia nuk i ka lënë ata në Detin e Zi nëpërmjet Bosforit.

Sipas burimeve ukrainase, që nga fillimi i shkurtit, para pushtimit të gjithanshëm të Ukrainës, këto dhe një sërë anijesh të tjera të Flotës së Paqësorit prisnin lejen për të kaluar, por nuk e morën kurrë. Është e qartë se Rusia donte t’i përdorte ato në luftën kundër Ukrainës.

Anijet Varyag dhe Admiral Tributs aktualisht po kalojnë nëpër ngushticën e Singaporit.

Kreu i grupit të vëzhgimit të Institutit të Kërkimeve Strategjike të Detit të Zi Andriy Klymenko gjithashtu raportoi se anijet e përmendura u panë në këtë ngushticë më 6 nëntor.
Kujtojmë se më 26 shkurt, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia kishte ndaluar kalimin e të gjitha anijeve luftarake të Marinës ruse përmes ngushticës së Bosforit, dy ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

Kategoritë
BotaLajme