Erdogan: Emiratet e Bashkuara Arabe përgatiten të bëjnë investime serioze në Turqi

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) përgatiten të bëjnë investime në Turqi.

Erdogan priti në takim Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikun Tahnoun bin Zayed Al Nahyan, i cili ndodhet në kryeqytetin Ankara.

Sipas deklaratës së bërë nga Drejtoria e Komunikimeve të Presidencës, gjatë takimit, u diskutuan marrëdhëniet midis dy vendeve dhe çështjet rajonale si dhe u diskutuan investimet e Emirateve të Bashkuara Arabe në Turqi.

Më pas, Erdogan në një intervistë të përbashkët televizive të transmetuar drejtpërdrejt, tha: “Ata kanë qëllime dhe plane investimi shumë serioze. Unë besoj se Emiratet e Bashkuara Arabe do të bëjnë investime serioze në vendin tonë në një kohë shumë të shkurtër.”

Kategoritë
BotaLajme