Erdogan i ashpër me Borellin: Ai nuk ka as cilësi dhe as aftësi për të marrë vendime të tilla në çështje të tilla

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shprehu gatishmërinë e tij për të bashkëpunuar me Sirinë dhe Rusinë kundër terrorizmit.

“Tani ne duam të bashkëpunojmë me Sirinë dhe Rusinë.  Kjo është arsyeja pse shërbimet tona të inteligjencës duhet të takohen fillimisht, pastaj ministrat tanë të mbrojtjes dhe më pas ministrat tanë të jashtëm”, tha Erdogan.

Erdogan pretendoi se ajo që ai e quajti një “organizatë terroriste” po vepronte në Siri, veçanërisht në rajonet e saj veriore, dhe theksoi se vendi i tij do të merrte situatën në kontroll nëse vende të tilla si SHBA do të vazhdonin të furnizonin me armë municione, mjete dhe pajisje për terroristët në Siri.

Presidenti turk reagoi gjithashtu ndaj komenteve të fundit të shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, i cili i bëri thirrje Turqisë t’i bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Moskës.

“Unë nuk e konsideroj Borelin si bashkëbiseduesin tim. Ai mund të jetë vetëm një bashkëbisedues i ministrit të Jashtëm turk Cavusoglu ”, tha Erdogan, duke i quajtur komentet e Borrelit “fyese”.

 

“Me fjalë të tjera, Borrell nuk mund të përcaktojë ose rregullojë marrëdhëniet tona me Rusinë. Ai nuk ka as cilësi dhe as aftësi për të marrë vendime të tilla në çështje të tilla. Ishte një koment shumë fyes ”, shtoi ai.

I pyetur në lidhje me masat e Gjermanisë kundër një komploti të ekstremit të djathtë për të organizuar një grusht shteti, Erdogan mbështeti masat.

“Populli im, vendi im, janë ata që e kuptojnë më së miri situatën në Gjermani kundër planeve për një grusht shteti.”

 

Kategoritë
BotaLajme