Erdogan i shërbeu Putinit “hakmarrje e ëmbël”, këtë herë e priti gati një minutë

Vladimir Putin është takuar dje në Teheran me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe me atë rast, para fillimit të takimit, lideri rus u gjend në një situatë të vështirë. Domethënë, ai mbeti gati një minutë në pritje të Erdoganit.

Një video e marrë përpara takimit tregon Putinin duke u shqetësuar dhe duke bërë një fytyrë të sikletshme para kamerave për gati një minutë përpara se Erdogan ta përshëndesë më në fund.

Meqë ra fjala, Putini njihet si një nga ata politikanë, reputacioni i të cilit është se vazhdimisht vonohet dhe i lë në pritje liderët e tjerë. Siç raportojnë mediat botërore, ai shpesh e bën me qëllim.

Me duart e shtrënguara përpara, presidenti rus u pa duke u zhvendosur nga njëra këmbë në tjetrën dhe duke thithur faqet gjatë pritjes prej 50 sekondash. Në fund, Putini i la duart të binin në anën e tij me një aluzion zemërimi ndërsa Erdogan doli rastësisht dhe të dy shtrënguan duart, raporton Guardian.
“50 sekondat që Erdogan e bëri Putinin të priste, duke u dukur i rraskapitur para kamerave, flasin shumë për atë se sa shumë ka ndryshuar që nga Ukraina,” tha Joyce Karam, korrespondente e lartë për organizatën mediatike të Lindjes së Mesme National News, në një postim në Twitter.

Karam e quajti shkëmbimin “hakmarrje të ëmbël” të Erdoganit për takimin e vitit 2020 në Moskë, ku ai priti aq gjatë për Putinin saqë përfundimisht iu desh të hynte në dhomën e takimit dhe të ulej. Mediat turke raportuan në atë kohë se Erdogan dhe delegacioni i tij mbetën të poshtëruar pasi u detyruan të prisnin.

Kategoritë
BotaLajme