Erdogan njoftoi se forcat turke vranë liderin e ISIL-it Abu Husein al-Qurashi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka njoftuar se inteligjenca turke ka vrarë liderin e ISIS-it Abu Husein al-Qurashi.

“Ky person u neutralizua si pjesë e operacionit të Organizatës Kombëtare të Inteligjencës Turke në Siri dje”, tha Recep Tayyip Erdoğan në një intervistë për televizionin TRT Türk të dielën.

Ai shtoi se organizata e inteligjencës e kishte ndjekur Kurashin për një kohë të gjatë.

Burimet lokale dhe të sigurisë siriane thanë se sulmi ndodhi në qytetin verior të Sirisë, Jandaris, i cili kontrollohet nga grupet rebele të mbështetura nga Turqia dhe ishte një nga më të goditurit në tërmetin e 6 shkurtit që goditi Turqinë dhe Sirinë.

Ushtria Kombëtare Siriane, fraksioni i opozitës me një prani sigurie në zonë, nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm.

Një banor tha se përleshjet filluan në periferi të Jandaris natën e së shtunës në të dielën dhe zgjatën për rreth një orë përpara se banorët të dëgjonin një shpërthim të madh. Zona më vonë u rrethua nga forcat e sigurisë për të parandaluar që dikush t’i afrohej zonës.

Banorët thanë se objektivi i operacionit ishte një fermë e braktisur e përdorur si shkollë islame.

ISIL zgjodhi al-Qurashi si lider në nëntor 2022 pasi lideri i mëparshëm u vra në një operacion në Sirinë jugore.

ISIL pushtoi pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë në vitin 2014 dhe udhëheqësi i tij në atë kohë, Abu Bakr al-Baghdadi, shpalli një kalifat islamik në territorin ku jetonin miliona njerëz.

Por ISIL ka humbur kontrollin e territorit pas veprimeve të mbështetura nga SHBA në Siri dhe Irak, si dhe forcat siriane të mbështetura nga Irani, Rusia dhe paraushtarakë të ndryshëm.

Mijëra militantë të mbetur të saj janë fshehur kryesisht në rrethinat e largëta të të dy vendeve vitet e fundit, megjithëse ata janë ende të aftë të kryejnë sulme në shkallë të gjerë.

Një koalicion i udhëhequr nga SHBA së bashku me një aleancë të udhëhequr nga kurdët e njohur si Forcat Demokratike Siriane janë ende duke kryer sulme kundër zyrtarëve të ISIL në Siri.

Në disa raste, figura të rangut të lartë të ISIL-it janë vënë në shënjestër ndërsa janë fshehur në zonat ku Turqia ka ndikim të fortë.

SHBA kreu një sulm me helikopter në Sirinë veriore në një operacion në mes të prillit, duke thënë se ISIL po planifikonte sulme në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Kategoritë
BotaLajme