Erdoğan: Nuk duam të përjetojmë një Çernobil të ri

Erdoğan: Nuk duam të përjetojmë një Çernobil të ri

Erdoğan: Türkiye mbështet integritetin territorial të Ukrainës.

Presidenti turk Erdoğan shprehu shqetësim për përleshjet rreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, duke thënë: “Nuk duam të përjetojmë një Çernobil të ri”.

Türkiye po punon për t’i dhënë fund konflikteve në mënyrë diplomatike, tha presidenti Erdoğan, duke shtuar: “Ne kemi qëndruar pranë miqve tanë ukrainas dhe vazhdojmë ta bëjmë këtë”.

Türkiye po strehon përkohësisht rreth 325 mijë ukrainas, tha presidenti Erdoğan.

Erdoğan: Komuniteti ndërkombëtar duhet të marrë më shumë përgjegjësi në përpjekjet diplomatike.
Kategoritë
BotaLajme