Erdoğan priti në takim liderët gjatë Lojërave të 5-ta të Solidaritetit Islam

Presidenti i shpalli të hapura lojërat, të cilat do të vazhdojnë deri më 18 gusht me pjesëmarrjen e më shumë se 4.000 sportistëve nga 56 vende të Organizatës së Bashkëpunimit Islam

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan priti dje në takim liderët dhe ministrat vendeve të huaja të pranishëm në provincën turke Konya për ceremoninë e hapjes së Lojërave të 5-ta të Solidaritetit Islam, raporton Anadolu Agency (AA).

Presidenti i shpalli të hapura lojërat, të cilat do të vazhdojnë deri më 18 gusht me pjesëmarrjen e më shumë se 4.000 sportistëve nga 56 vende të Organizatës së Bashkëpunimit Islam.

Erdoğan mori pjesë në ceremoninë e hapjes së bashku me homologët e tij nga Azerbajxhani, Ilham Aliyev dhe Republikës Turke të Qipros Veriore, Ersin Tatar, kryeministrin shqiptar Edi Rama, kryeministrin palestinez Mohammed Shtayyeh, kryeministrin algjerian Ayman Benabderrahmane dhe ministrin e sportit të Arabisë Saudite, Princ Abdulaziz bin Turki Al-Faisal Al Saud, i cili po ashtu shërben si president i Federatës së Sporteve të Solidaritetit Islam.

Në margjinat e ngjarjes, presidenti turk zhvilloi takime të veçanta me Aliyevin, Al-Faisalin, Benabderrahmanen dhe Shtayyehun. Këto takime u zhvilluan me dyer të mbyllura.

Udhëheqësi turk shtroi gjithashtu një darkë për nder të krerëve të shteteve dhe qeverive që morën pjesë në ceremoni.

“Me rastin e Lojërave të 5-ta të Solidaritetit Islam, ju uroj mirëseardhjen të gjithë pjesëmarrësve nga anët e ndryshme të botës islame që vizitojnë vendin tonë dhe i uroj suksese secilit prej sportistëve tanë. I ftoj të gjithë sportdashësit, veçanërisht të rinjtë tanë, në këtë ngjarje të bukur në Konya”, shkroi Erdoğan në Twitter.

Kategoritë
BotaLajme