Erdoğan: Qasja e Rusisë në bisedimet e Stanbollit për grurin ukrainas ishte pozitive

“Qasja e delegacionit rus në takimet e fundit të Istanbulit ishte shumë pozitive. Rezultati i bisedimeve do të ketë një ndikim pozitiv në të gjithë botën”, i tha presidenti Erdoğan homologut të tij rus, Vladimir Putin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se qasja e Rusisë ndaj ndërmjetësimit të Türkiye-s për nxjerrjen e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi ishte “pozitive”, raporton Anadolu Agency (AA).

“Qasja e delegacionit rus në takimet e fundit të Istanbulit ishte shumë pozitive. Rezultati i bisedimeve do të ketë një ndikim pozitiv në të gjithë botën”, i tha presidenti Erdoğan homologut të tij rus, Vladimir Putin, në kryeqytetin iranian Teheran.

Komentet e presidentit Erdoğan vijnë në një deklaratë të shkurtër me presidentin Putin për mediat përpara takimit të tyre kokë më kokë para takimit të shtatë trepalësh në formatin e Astanës, i cili do të organizohet nga presidenti iranian, Ebrahim Raisi, për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit në Siri dhe luftën kundër grupeve terroriste, veçanërisht PKK-së, degës së saj siriane YPG/PKK dhe DEASH-it.

Presidenti turk tha se beson se bisedimet do të jenë “të frytshme”.

Nga ana e tij, presidenti Putin falënderoi presidentin Erdoğan për përpjekjet ndërmjetësuese të Türkiye-s në çështjet e ushqimit dhe grurit, duke shtuar se procesi për eksportet e grurit ukrainas ka ecur përpara me ndërmjetësimin e Ankarasë.

Putin theksoi se çështjet në lidhje me eksportet e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi nuk janë zgjidhur ende të gjitha, por përparimi është tashmë një “shenjë e mirë”.

Ai shtoi se ka shumë çështje për çështjen e zgjidhjes siriane dhe se po zhvillohen “projekte të mëdha dypalëshe premtuese”. Ai theksoi se këto çështje “po ecin përpara”.

Një takim të mërkurën e kaluar midis zyrtarëve turq, ukrainas, rus dhe të Kombeve të Bashkuara (OKB) ranë dakord për të formuar një qendër koordinimi në Istanbul për të lehtësuar eksportet e grurit ukrainas.

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, tha se gjatë javës me gjasë do të diskutohen çështjet e formimit të një qendre operacionale në Istanbul, kontrollet e përbashkëta në pikat e daljes dhe mbërritjes së portit, si dhe garantimi i sigurisë së lundrimit në rrugët e transferimit.

Kategoritë
BotaLajme