Është i gjatë 246 cm, peshon 140 kilogramë dhe ka një këmbë 39 cm. Mbrëmë ai mundi BiH

Përfaqësuesja e Bosnjës dhe Hercegovinës në volejboll ulur në finalen e Kampionatit Botëror të luajtur në Ilidža të Sarajevës u mposht nga Irani me rezultat 3:0 (26:24, 32:30, 25:12). Këto janë dy forcat më dominuese në këtë sport, të cilët kanë luajtur me njëri-tjetrin në katër nga pesë finalet e fundit të kampionatit botëror.

Ky është ari i tetë i Iranit, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina ka tre, së bashku me tre argjendi dhe një bronz. Vendi fqinj ishte kampion i Evropës dhjetë herë rekord. Megjithatë, kundër iranianëve nuk funksionoi dhe fajtori kryesor për humbjen e BiH është gjiganti iranian Morteza Mehrzad, lojtari më dominues në historinë e kësaj loje.

Gjigandi nga Irani është njeriu i dytë më i gjatë në botë
Mehrzad është 35 vjeç dhe me një gjatësi prej 246 centimetrash, aktualisht është njeriu i dytë më i gjatë në botë, menjëherë pas Sulltan Kösen nga Turqia (251 cm). Ajo peshon rreth 140 kilogramë, dhe ka këmbën më të madhe në botë, 39 centimetra të gjatë.

Ai u diagnostikua me akromegali si adoleshent. Është një çrregullim hormonal që bën që gjymtyrët dhe fytyra e tij të rriten me shpejtësi. Në adoleshencë ka pësuar një aksident automobilistik ku ka plagosur rëndë këmbën e djathtë, e cila nuk rritet më dhe është 15 centimetra më e shkurtër se e majta.

Ai shprehet se si pasojë e gjithë këtyre problemeve ka rënë në një depresion të thellë dhe e ka gjetur një rrugëdalje në këtë sport të veçantë. Një trajner iranian e vuri re dhe e bëri një nga paraolimpistët më të mirë në historinë e sporteve ekipore.

Kategoritë
Sport