Eurodeputetja mohon ryshfetin e Katarit pas kapjes së 1.5 milionë eurove

Eurodeputetja greke Eva Kaili ka mohuar përfshirjen në një skandal të supozuar të ryshfetit që përfshin Katarin vendin mikpritës të Kupës së Botës në Parlamentin Evropian.

Ajo është një nga katër të dyshuarit e akuzuar, pasi hetuesit belgë gjetën 1.5 milion euro në dy shtëpi dhe një valixhe.

Eurodeputetët kanë votuar – me 625 kundër një – për t’i hequr zonjës Kaili nga roli i saj si një nga 14 nënkryetaret e saj.

Kryetarja e parlamentit Roberta Metsola ka folur për “ditë të vështira për demokracinë evropiane”.

Eva Kaili deklaron pafajësinë e saj dhe se ajo nuk ka asnjë lidhje me ryshfet nga Katari, tha avokati i saj Michalis Dimitrakopoulos për TV grek të martën.

Prokurorët kryen një sërë kontrollesh gjatë disa ditëve dhe thanë se paratë me vlerë rreth 600,000 euro ishin gjetur në shtëpinë e një të dyshuari, 150,000 euro në banesën e një eurodeputeti dhe 750,000 euro në një valixhe në një dhomë hoteli në Bruksel.

Policia belge publikoi një foto të martën ku shiheshin grumbuj kartëmonedhash në prerje 200 euro, 50 euro, 20 euro dhe 10 euro.

Të dyshuarit e arrestuar nga policia belge janë akuzuar për “pjesëmarrje në një organizatë kriminale, pastrim parash dhe korrupsion”, thanë prokurorët të dielën. Ata do të dalin para një gjykate paraprake të mërkurën.

Kategoritë
BotaLajme