Evropa drejt një periudhe të të nxehtit ekstrem këtë javë, priten temperatura rekord – ‘nuk do të shpëtojë’ as Ballkani

Evropa po hyn edhe një herë në një periudhë të kushteve të të nxehtit ekstrem këtë javë, me mundësinë e disa temperaturave rekord.

Kështu shkruan mediumi britanik The Guardian, sipas të cilit, vapa e fortë ka prekur tashmë Iberinë gjatë ditëve të fundit, me temperatura 4-5C mbi normën sezonale, duke çuar në maksimum mbi 40C (104F), përcjell Telegrafi.

Por gjatë pjesës tjetër të kësaj jave, nxehtësia ka të ngjarë të rritet edhe më intensivisht në rreth 7 C mbi mesataren, me temperatura maksimale që prekin 46-47 C në Sevilje të Spanjës, për shembull.

Ndërsa presioni i ulët zhvillohet në perëndim të Evropës, kjo nxehtësi e fortë në të gjithë Iberinë do të rritet drejt veriut përmes Francës, duke arritur potencialisht në Mbretërinë e Bashkuar deri në fundjavë, si dhe duke përfshirë në lindje në pjesën më të madhe të Evropës qendrore.

Si rezultat, vë në pah The Guardian, temperaturat më të larta ka të ngjarë të kalojnë 40 gradë Celsius në pjesë të Francës, Gjermanisë dhe madje edhe “në vendet e ulëta” deri në këtë fundjavë.

Nëse nxehtësia arrin vërtet në Mbretërinë e Bashkuar, rekordi i të gjitha kohërave i temperaturës prej 38.7C i vendosur në Kembrixh në korrik 2019 rrezikon të thyhet.

Në mënyrë të pazakontë, ndërsa vapa vazhdon në të gjithë Evropën Perëndimore, temperaturat në pjesë të Mesdheut qendror dhe lindor do të rriten gjithashtu në rreth 10 gradë Celsius mbi normalen, duke tejkaluar nivelin e 40 gradë Celsius në të gjithë Italinë dhe në Ballkan.

Deri të hënën e javës së ardhshme, mund të ndodhë që Evropa Qendrore, Jugore dhe Perëndimore të përjetojnë temperatura dukshëm mbi normën sezonale, me kushte të përhapura të valëve të të nxehtit.

Shpesh ka ekuilibra të fortë në atmosferë dhe, duke iu kundërvënë nxehtësisë në një pjesë të madhe të Evropës në fund të kësaj jave, Skandinavia dhe verilindja e Evropës do të jenë më të paqëndrueshme, me temperatura disa gradë nën normën sezonale, megjithëse kjo duket të jetë jetëshkurtër.

Ndërkohë, “musoni indian” po sjell shi të rrëmbyeshëm në shumë pjesë të vendit, me zonat qendrore që po përjetojnë më të keqen nga përmbytjet rezultuese.

Departamenti Meteorologjik Indian ka tashmë “paralajmërime të kuqe”, që tregojnë se më shumë se 200 mm shi mund të bien në periudha 24-orëshe.

Dhe modelet e parashikimit sugjerojnë se shirat e mëtejshëm dhe stuhitë gjatë pjesës më të madhe të javës së ardhshme mund të përkeqësojnë përmbytjet në këto zona, duke përfshirë Andhra Pradesh dhe Gujarat.

Kategoritë
LajmeVendi