Evropianët po shijojnë motin jashtëzakonisht të ngrohtë për fundin e tetorit

Disa pjesë të Francës dhe Spanjës po shohin një fund tetor jashtëzakonisht të ngrohtë, me pushuesit që shijojnë temperaturat e ujit prej 20-21 gradë Celsius në Rivierën Franceze.

“Ky vit është i jashtëzakonshëm”, tha Rose-Marie Martini për agjencinë e lajmeve Reuters teksa merrte rreze dielli në plazh në Nice.

“Në fund të tetorit ftohet dhe zakonisht bie shi”.

Miliona të shqetësuar për rritjen e çmimeve të karburantit në Evropë nuk do të duhet të ndezin ngrohjen e tyre ende.

Megjithatë, mund të jetë gjithashtu një shenjë e ndryshimit të motit pas një vere që pa nxehtësi ekstreme në Evropë, me zjarre të egra dhe thatësira.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta dhe më intensive dhe zgjasin më gjatë, për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

Në ditët në vijim, Nice mund të presë temperatura deri në 24 gradë Celsius.

Kategoritë
BotaLajme