Familja Gjokoviç mori një paralajmërim për shkak të Rusisë dhe Putinit

Babai i Novak Gjokoviçit u filmua duke pozuar me fansat duke valëvitur flamujt rusë dhe pro-rus në Australian Open, por nuk do të sanksionohet. Në të njëjtën kohë, Shoqata e Tenisit të Australisë lëshoi ​​një deklaratë të rëndësishme në të cilën paralajmëroi të gjithë aktorët për ngjarje të ngjashme.

Pas ndeshjes mes Novak Djokovic dhe Andrei Rublev, një grup tifozësh shfaqën flamuj rusë pranë fushës ku u luajt ndeshja gjysmëfinale e AO, duke përfshirë një me fytyrën e Vladimir Putinit, duke bërtitur parulla pro-ruse.

Tenis Australia tha se katër persona “ekspozuan flamuj dhe simbole të papërshtatshme dhe kërcënuan stafin e sigurisë”. U thirr policia dhe ata u hodhën jashtë nga Melbourne Park.

“Një grup i vogël tifozësh shkaktuan probleme me flamujt e paligjshëm. Ata do të përballen me pasoja. Lojtarët dhe ekipet e tyre janë paralajmëruar për politikën e flamurit të turneut dhe çdo situatë ku ata kryejnë shkelje. Ne do të vazhdojmë të punojmë me strukturat e sigurisë dhe qeverisë.” thuhet në njoftimin e Australian Open.

Në video shihet babai i Gjokoviqit, Srdjan, duke pozuar me një burrë që mban flamurin e Putinit.

Gazetarët serbë konfirmuan se ishte babai i Gjokoviqit dhe gazeta Melbourne Age raportoi se ai tha në serbisht: “Rroftë Rusia”.Ambasadori ukrainas Vasil Myroshnychenko i quajti këto skena një turp, por drejtori i turneut Craig Tiley, i cili luftoi për ardhjen e Novak Gjokoviç në Australian Open të këtij viti, vendosi që nuk do të kishte sanksione për Srdjan Gjokoviç.

Kategoritë
Sport