Fanellat e Brazilit për shkak të Peles me tre zemra në vend të yjeve

Administrata e Konfederatës së Futbollit të Amerikës së Jugut (CONMEBOL) ka propozuar që tre nga pesë yjet në fanellat braziliane të zëvendësohen me simbole të zemrës si nderim për Pele, raporton agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Braziliani legjendar, shëndeti i të cilit është përkeqësuar vitet e fundit, fitoi tre tituj kampion bote me kombëtaren në vitet 1958, 1962 dhe 1970.
Brazilianët kanë pesë yje të shënuar në fanellat e tyre mbi stemën, pasi ata fituan titullin e kampionëve të botës në vitin 1994 dhe 2002. Pele shënoi historinë e futbollit brazilian me tre tituj dhe Neymar barazoi me të në krye të listës së golashënuesve në kampionatin e Katarit. Të dy shënuan 77 gola.

Lojtarët e Brazilit u mposhtën nga kroatët në çerekfinale të Kupës së Botës në Doha pas një gjuajtje të penalltive. Paraqitja e Selecaos në Kupën e Botës vjen në kohën kur 82-vjeçari Pele ndodhet në spital në vendlindjen e tij Sao Paulo dhe mediat braziliane, siç raporton DPA, raportojnë se gjendja e tij shëndetësore po përmirësohet dalëngadalë.

CONMEBOL, i cili synon të sjellë Kupën e Botës në Amerikën e Jugut në vitin 2030 në 100-vjetorin e Kupës së parë të Botës, tani ka propozuar një ndryshim tjetër të kompletit për Konfederatën Braziliane të Futbollit (CBF) për shkak të Pele.

“Qindra njerëz u mblodhën në “Pema e ëndrrave” në Doha këtë të diel për të nderuar Pele, lojtari i vetëm në historinë e futbollit që fitoi tre tituj të Kupës së Botës. Prandaj CONMEBOL i propozon CBF-së të zëvendësojë tre nga pesë yjet që shfaqen në gjoks lojtarët brazilianë, me tre zemra, si nderim për Pele”, shkruan ata në një deklaratë.

Në të, ata shtuan se fokusi qendror i ngjarjes në Doha ishte edhe një mesazh inkurajimi për legjendat e futbollit brazilian.

“Ne jemi në anën e tij në këtë lojë që ai luan. Është koha e duhur për ta nderuar përsëri dhe për ta bërë të ditur se ai do të jetojë në zemrat e të gjithë atyre që e duan futbollin. Roli ynë është që t’i mbajmë njerëzit ta duan dhe ta njohin atë. madhështi”, shtoi Alejandro Dominguez, president i CONMEBOL, raporton STA./Gazetaere

Kategoritë
Sport