Fatura e Luftës së Dytë Botërore, Polonia kërkon 1.3 trilion dollarë dëmshpërblim nga Gjermania

Polonia vlerëson se humbjet e saj në Luftën e Dytë Botërore të shkaktuara nga Gjermania kapin vlerën e 1.32 trilion dollarë, tha të enjten lideri i nacionalistëve në pushtet të vendit duke shtuar se Varshava do të kërkojë zyrtarisht dëmshpërblim.

Partneri më i madh tregtar i Polonisë dhe një anëtar tjetër i Bashkimit Evropian dhe NATO-s, Gjermania ka thënë më parë se të gjitha pretendimet financiare të lidhura me Luftën e Dytë Botërore janë zgjidhur.

Vlerësimi i ri i Polonisë tejkalon vlerësimin prej 850 miliardë dollarësh nga një ligjvënës i partisë në pushtet në vitin 2019.

Partia në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS) ka përsëritur thirrjet për kompensim disa herë që kur mori pushtetin në 2015, por Polonia nuk ka kërkuar zyrtarisht dëmshpërblim.

“Shuma që u prezantua u miratua duke përdorur metodën më të kufizuar, konservatore, do të ishte e mundur të rritet”, tha në një konferencë shtypi Jaroslaë Kaczynski, udhëheqës i Ligjit dhe Drejtësisë (PiS).

Qëndrimi luftarak ndaj Gjermanisë, i përdorur shpesh nga PiS për të mobilizuar zonën e tij elektorale, ka tensionuar marrëdhëniet me Berlinin.

Ai u intensifikua pasi Rusia pushtoi Ukrainën mes kritikave për varësinë e Berlinit nga gazi rus dhe ngadalësisë së tij për të ndihmuar Kievin.

Rreth gjashtë milionë polakë, përfshirë tre milionë hebrenj polakë, u vranë gjatë luftës dhe Varshava u rrafshua me tokë pas një kryengritjeje të vitit 1944, në të cilën vdiqën rreth 200,000 civilë.

Qeveria gjermane dhe Zyra e Jashtme nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Në vitin 1953, sundimtarët e atëhershëm komunistë të Polonisë hoqën dorë nga të gjitha pretendimet për dëmshpërblime të luftës nën presionin e Bashkimit Sovjetik, i cili donte të çlironte Gjermaninë Lindore, gjithashtu një satelit sovjetik, nga çdo detyrim.

PiS thotë se marrëveshja është e pavlefshme sepse Polonia nuk ishte në gjendje të negocionte kompensimin e drejtë.

Donald Tusk, kreu i partisë më të madhe opozitare të Polonisë, Platforma Qytetare, tha të enjten se njoftimi i Kaczynskit “nuk kishte të bënte me reparacionet”.

“Bëhet fjalë për një fushatë të brendshme politike për të rindërtuar mbështetjen për partinë në pushtet,” tha ai.

PiS kryeson ende në shumicën e sondazheve të opinionit, por avantazhi i saj ndaj Platformës Qytetare është ngushtuar muajt e fundit mes kritikave për trajtimin e tij të inflacionit në rritje dhe një ngadalësimi ekonomik.

Kategoritë
BotaLajme