Fëmijët nën 16 vjeç mund të ndalohen të blejnë çaj ose kafe

Fëmijëve mund t’u ndalohet blerja e çajit dhe kafesë për fëmijët në Uells, si pjesë e një shtrëngimi ndaj pijeve me kafeinë.

Propozimi i paraqitur nga qeveria laburiste e transferuar do të ndalonte shitjen e tyre tek të rinjtë nën moshën 16 vjeç.

Është vënë për konsultim si pjesë e një plani më të gjerë për t’i dhënë fund shitjes së pijeve energjike për fëmijët.

Konsultimi pyet nëse ndalimi “duhet të zgjerohet për të marrë në konsideratë pijet e tjera zakonisht të pasura me kafeinë, si çaji dhe kafeja”.

Qeveria e Uellsit po kërkon të ndalojë pijet energjike si pjesë e strategjisë së saj të ushqimit të shëndetshëm dhe kundër obezitetit.

Megjithatë, ai pranon se ka vështirësi në demonstrimin e lidhjeve midis produkteve të tilla dhe rezultateve të dobëta shëndetësore.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar u konsultua për një ndalim të shitjes së pijeve energjike për nën-16 vjeç në Angli në vitin 2018 dhe njoftoi se do të miratonte masa një vit më pas, por ato ende nuk janë zbatuar.

Ky konsultim e bëri të qartë se çaji dhe kafeja do të mbeten të përjashtuara.

Konsultimi i Uellsit thotë se “pijet energjike përmbajnë, mesatarisht, nivele të ngjashme të kafeinës me një gotë të dyfishtë ekspres”.

Sipas rregullave aktuale, të gjitha pijet përveç çajit dhe kafesë që përmbajnë më shumë se 150 mg kafeinë duhet të kenë një paralajmërim.

Më shumë se një në pesë shitës me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar kanë vendosur kufizime vullnetare për pijet energjike për moshat nën 16 vjeç.

Zëvendësministrja e Uellsit për shëndetin mendor, Lynne Neagle, tha se konsultimi kërkonte ide se si të “mbështetet kombi për të qenë më i shëndetshëm”.

Disa pije energjike kanë 21 lugë çaji sheqer, aq kalori sa një bar Mars dhe të njëjtën sasi kafeine sa tre filxhanë kafeje.

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë se fëmijët që pinë rregullisht pije energjike me sheqer kanë më shumë gjasa të vuajnë nga dhimbje koke dhe probleme me gjumin dhe humorin.

Por nuk ka pasur ndonjë lidhje të ngjashme midis konsumit të kafesë apo çajit tek të rinjtë.

Përkundrazi, hulumtimet sugjerojnë se kafeja – pa sheqer – në fakt ka një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore.

Midis 3 dhe 32 për qind e fëmijëve konsumojnë pije energjike të paktën një ditë në javë në MB, sugjerojnë shifrat.

Vitin e kaluar, mjekët që shkruanin në Revistën Mjekësore Britanike (BMJ) paralajmëruan për rreziqet e pijeve energjike pasi një student që pinte shumë kishte zhvilluar dështim të zemrës.

Studentja 21-vjeçare e universitetit kaloi 58 ditë në spital pasi konsumoi katër pije energjike 500 ml çdo ditë për dy vjet.

Ai u shtrua në kujdesin intensiv dhe ishte aq i sëmurë sa mjekët po mendonin nëse kishte nevojë për një transplant organi.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi