FIFA dëshiron ta përfshijë këtë gol nga 70 metra në garën për golin e vitit

Në ligën argjentinase u luajt një ndeshje mes Atletico Tucuman dhe Barracas Central dhe në të u pa një nga golat më të bukur të vitit 2022.

Në xhiron e 15-të të klasës elitare të futbollit argjentinas, Atletico Tucuman priti ndaj Barracas Central me 3:0, e më pas në 90+3. minuta pa një gol të bukur.

Pas Cristian Menendez, Ramiro Rodriguez dhe Joaquin Pereyra shënuan për 3:0 dhe zgjidhën çështjen e fituesit, në minutën e tretë të shtesës Mateo Coronel vendosi “pikën në i” dhe shënoi një gol shumë të rrallë.

 

Pas goditjes së lirë të mysafirëve, topi ra para zonës së penalltisë së Atletico Tucumana dhe Coronel pa që portieri kundërshtar ishte jashtë zonës së tij të penalltisë dhe vendosi të gjuante dhe goditi portën nga një distancë prej 70 metrash.

FIFA ka publikuar një video të golit me mesazhin: “A mund të jetë goli i Mateo Coronel nga 70 metra në listën e çmimit Puskas?”.

Kategoritë
Sport