FIFA në prag të një vendimi skandaloz: Kupa e Botës në Katar nuk do të fillojë më 21 nëntor

Deri në fillimin e Kupës së Botës në Katar kanë mbetur edhe 102 ditë dhe FIFA është në prag të një vendimi që do të përfaqësonte një precedent të vërtetë dhe, me siguri, një skandal, kur bëhet fjalë për kompeticionin më të madh të futbollit.

Kupa e Botës në Katar ishte planifikuar të zhvillohej midis 21 nëntorit dhe 18 dhjetorit, por duket se ky plan do të ndryshojë.

Gjegjësisht, FIFA është e gatshme të shtyjë me një ditë fillimin e Botërorit në mënyrë që të luajë i pari nikoqiri Katari, bëri të ditur i njohuri The Athletic.

Sipas orarit aktual, kampionati do të hapej më 21 nëntor nga Senegali dhe Holanda në orën 13:00 dhe më vonë atë ditë në orën 19:00 do të luanin Katari dhe Ekuador.

Mirëpo, edhe pse katarianët e morën vesh se do të ishin nikoqirë në dhjetor të 2010-ës, pothuajse 12 vjet më vonë u kujtuan se kërkuan që si mikpritës të hapnin garën dhe duket se FIFA do t’ua lejojë këtë, madje. me koston e lëvizjes së Kupës së Botës.
Konkretisht, drejtuesit e FIFA-s planifikojnë ta zhvendosin fillimin e garës për 20 nëntor, kur në orën 19 do të luanin Katari dhe Ekuadori, ndërsa një ditë më vonë ndeshjet e planifikuara për 21 nëntor (Senegal – Holandë, Angli – Iran dhe SHBA – Uells).

Ky informacion u prit me mosmiratim të ashpër në publik dhe kjo vlen veçanërisht për tifozët që vijnë nga Ekuadori i largët, të cilët tashmë kanë rezervuar fluturime dhe akomodim në Katar, duke planifikuar që dueli i tyre i parë të jetë i planifikuar për 21 nëntor.

Për të marrë një vendim, një organ special i FIFA-s i përbërë nga presidenti Gianni Infantino dhe presidentët e të gjashtë konfederatave (UEFA, CONMEBOL, CONCACAF, CAF, AFC dhe OFC) duhet të votojnë për të.

Njoftimi zyrtar i rezultateve të votimit duhet të bëhet në ditët në vijim.

Kategoritë
Sport