Fillimi i prillit është një ëndërr për futbolldashësit: Tre derbi të mëdhenj do të luhen këtë fundjavë

Pasi ka përfunduar pauza e fundit përfaqësuese në garat e klubeve për sezonin 2022/2023, tre derbi të mëdhenj dhe shumë emocione na presin në fushat në Angli, Gjermani dhe Itali duke filluar nga fundjava e ardhshme.

Tashmë mund të thuhet me siguri se çështja e fituesit të titullit në Spanjë ka “mbaruar” dhe se Barcelona me siguri do të fitojë La Ligën përpara Real Madridit, i cili aktualisht ka 12 pikë më shumë se ata, dhe sensacioni i vërtetë do të ishte. nëse PSG nuk bën të njëjtën gjë përballë Marsejës, me epërsinë e tyre shtatë pikë.

Nëse edhe në një nga ligat më të forta evropiane është zgjidhur çështja e fituesit të titullit, atëherë është në Itali ku Napoli shkel gjithçka përballë, por për mentalitetin specifik të napolitanëve të “pasigurt”, por edhe i gjithë konfuzioni që mund të lindë në Itali në vetëm një moment për shkak të mënyrës së të bërit biznes apo mashtrimeve financiare, as avantazhi prej 19 pikësh që Napoli ka ndaj Lacios nuk mjafton për ta shpallur kampion. Edhe pse, dorë më zemër, bindshëm janë.

Epo, me ndeshjen që do të luhet më 2 prill mes Napolit dhe Milanit, do të hapim njoftimin për tre derbit e mëdhenj që do të luhen gjatë fundjavës.

Napoli po luan në mënyrë fenomenale këtë sezon dhe 19 pikët e lartpërmendura janë përfaqësimi më i mirë i fuqisë që tregon skuadra e Luciano Spallettit dhe për të marrë edhe më shumë rëndësi, është skuadra më efikase në ligë me 64 gola të shënuar dhe ka mbrojtjen më të mirë. duke pranuar vetëm 16 gola në 27 ndeshje të luajtura.

Kundërshtari i tyre Milani, po ashtu rival në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, aktualisht po lufton për pozitën e katërt dhe nuk ka dyshim se deri në fund të kampionatit do të punojnë fort për të arritur në vendin që të çon në më elitën. futbolli mes Lazios, Interit, Romës, Atalantës dhe Juventusit, konkurrenca në Evropë sezonin e ardhshëm.

Napoli do të jetë mikpritës, ndërsa ndeshja do të luhet të dielën me fillim nga ora 20:45.

Aty ku sigurisht nuk zgjidhet çështja e kampionit dhe derbi i madh do të hapë një raund të ri, është gara në Angli, ku Manchester City do të tentojë të arrijë në fund të sezonit me Arsenalin e madh dhe të fitojë kampionatin.

Skuadra e Guardiolës do të ketë një detyrë shumë të vështirë në turin e parë pas pushimit ndërkombëtar dhe do të përballet me Liverpoolin në shtëpi dhe pa asnjë dyshim vetëm fitorja është në pikëpyetje pasi me një ndeshje më pak janë tetë pikë prapa Topçinjve.

Kjo ndeshje do të luhet të shtunën me fillim nga ora 13:30, ndërsa Arsenali do të luajë në shtëpi me Leeds dy orë më vonë.

Dhe së fundi, një spektakël i vërtetë futbolli na pret në Gjermani, ku Bayerni me trajnerin e ri Thomas Tuchel do të luajë kundër Borussia Dortmundit në vendin e parë.

Për plot dhjetë vjet, pas 25 xhirove të luajtura, Bayerni nuk është i pari në tabelë, gjë që tregon më së miri se çfarë nervozizmi u fut në skuadër dhe deri ku shkoi që trajneri Julian Nagelsmann u shkarkua dhe vendi i tij u zëvendësua nga ish-trajneri i Borussia-s, si dhe i PSG-së dhe Chelsea-t, të cilët njoftuan se do të luftojnë për të gjithë trofetë deri në fund të sezonit.

Bavarezët aktualisht janë në vendin e dytë të tabelës me 52 pikë, një më pak se Borussia Dortmund dhe ndeshja e lartpërmendur do të luhet të shtunën më 1 prill me fillim nga ora 18:30.

Kategoritë
Sport