Fishkëllimat e gjermanëve të indinjuar u bënë jehonë në stadium,besojnë se spanjollët i hodhën jashtë me qëllim

Grupit më të çmendur në Kupën e Botës i ka ardhur fundi, ku Gjermania u eliminua përfundimisht për shkak se nuk ishte e kënaqur me rezultatin e ndeshjes mes Japonisë dhe Spanjës.

Spanja kishte gjithçka në duart e saj sonte dhe pavarësisht humbjes ndaj Japonisë, ata kaluan. Mirëpo, kjo nuk u ka pëlqyer gjermanëve, të cilët mposhtën Kosta Rikën me rezultat 4:2.

Kështu Japonia dhe Spanja shkuan më tej. Japonia nga pozita e parë shkon te Kroacia, ndërsa Spanja e dytë në raundin e 16-të i shkon Marokut.

Ajo që është interesante janë skenat nga minutat e fundit të ndeshjes Gjermani – Kosta Rika. Tifozët gjermanë përjashtuan dy minutat e fundit të ndeshjes me fishkëllima të ashpra.

Fishkëllimat nisën pasi Spanja humbi ndaj Japonisë dhe duket qartë se gjermanët donin të tregonin pakënaqësinë e tyre për rezultatin e asaj loje, domethënë besojnë se spanjollët i kanë nxjerrë qëllimisht.

Gjermanët besojnë se spanjollët humbën qëllimisht dhe zunë vendin e dytë, duke shmangur kështu Kroacinë në 1/16, Brazilin në çerekfinale të mundshme dhe me qëllim eliminojnë Gjermaninë, një nga rivalet për një renditje të lartë.

Është e pamundur të thuhet me siguri, por gjermanët mund të fajësojnë vetëm veten e tyre, sepse fituan vetëm një pikë në dy ndeshjet e para në Kupën e Botës dhe nëse do të kishin luajtur më mirë në ato ndeshje, nuk do të vareshin nga Spanja në fund. .

Kategoritë
Sport