Flamuri i Finlandës i ngritur në selinë e NATO-s, Stoltenberg tha: Ju keni aleatët më të fortë në botë

Pasi Ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Sauli Niinisto, i dorëzoi Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken dokumentet për anëtarësimin e vendit në NATO, pasoi një ceremoni solemne përpara selisë së aleancës në Bruksel, duke i dhënë fund procesit të anëtarësimit të Finlandës në NATO. .

Pas depozitimit të dokumenteve, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe presidenti finlandez Sauli Niinisto folën në një konferencë për shtyp për rëndësinë e Finlandës për NATO-n. Me atë rast, njeriu i parë i aleancës tha se Finlanda tani ka aleatët më të fortë në botë.

“Së shpejti do të ngremë flamurin finlandez për herë të parë në selinë e NATO-s. Hyrja e këtij vendi është e mirë për Finlandën, sigurinë e Evropës Veriore, por edhe për të gjithë aleancën. Jam thellësisht krenar që mund të mirëpres Finlandën. si anëtare e NATO-s.Tani keni aleatët dhe miqtë më të fortë në botë”, tha Stoltenberg.

Presidenti i Finlandës theksoi se kjo është një nga ditët më të rëndësishme në historinë e vendit.

“Ju e dini me siguri që finlandezët kanë qenë shumë të lumtur deri më tani. Unë shpresoj se ne mund të rrisim stabilitetin dhe sigurinë përmes punës sonë në NATO. Rusia u përpoq të krijonte frikë rreth nesh, por ne treguam se nuk kemi frikë,” tha Presidenti i Finlandës, Sauli Jo saktësisht.

Pak pas deklaratave, pasoi një pjesë ceremoniale, në të cilën ndër të tjera u këndua himni kombëtar i Finlandës dhe u ngrit flamuri i anëtarit të ri të NATO-s në selinë e kësaj organizate. Në këtë ceremoni, përveç zyrtarëve finlandezë dhe delegacionit të NATO-s, morën pjesë të gjithë ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të aleancës.

Edhe pse Finlanda ka marrë pjesë në punën e NATO-s si partnere deri më tani, me anëtarësimin në këtë aleancë, vendi do të marrë të gjitha të drejtat që kanë anëtarët e tjerë. Neni 5, pjesa më e rëndësishme e NATO-s, do të zbatohet edhe për Finlandën dhe në rast të një sulmi ndaj këtij vendi, të 30 aleatët do të vijnë në mbrojtje të saj.

Është interesante se Finlanda ka përfunduar tashmë detyrën e saj të parë pas anëtarësimit në NATO. Gjegjësisht, gjatë dorëzimit të dokumenteve sekretarit amerikan të shtetit, Jens Stoltenberg, shefi i diplomacisë finlandeze, Pekka Haavisto, ka dorëzuar dokumentin e ratifikimit për hyrjen e Suedisë në aleancë. Kështu Finlanda përmbushi detyrën e saj si anëtare dhe miratoi hyrjen e vendit fqinj në aleancën ushtarake.
Me rastin e hyrjes së Finlandës në aleancë u shprehën aleatë të shumtë perëndimorë dhe ndër të parët që reagoi ishte kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak.

“Kjo është një ditë historike për ju dhe për aleancën tonë. Ajo përfaqëson një hap që do të na bëjë më të sigurt. Tani, të gjithë anëtarët e NATO-s duhet të ndërmarrin hapa për të pranuar edhe Suedinë, në mënyrë që të qëndrojmë së bashku në mbrojtje të lirisë në Evropë dhe në tërësi. botë”, tha Sunak.

Kategoritë
BotaLajme