Foli babai i fëmijës së mbytur në Tutin: U përpoqa ta shpëtoja, por uji e përpiu

Severxhan Xhugatan nga Tutini, djali dyvjeçar i të cilit Elvir u mbyt të dielën pasdite kur ra në lumin Vidrenjak, tha se është përpjekur ta shpëtojë fëmijën dhe ta nxjerrë nga uji, por nuk ia ka dalë. Ai tha për Anadolu Agency se Elvir ishte duke luajtur me vëllain e tij të madh para shtëpisë dhe se ata zbritën në lumë.

“Po luanin aty përballë kasolles dhe ai rrëshqiti dhe ra në ujë. Vrapova pas tij, u përpoqa ta tërhiqja, por nuk ia dola, uji e përpiu. Nuk munda ta shpëtoja. Ujë kishte shumë… Më vdiq fëmija, u mbyt. Nuk e di si do ta duroj këtë, vëllezër”, thotë Severdzhan.

Ai shton se trupi i pajetë i djalit të tij është gjetur në mbrëmje pothuajse tre kilometra larg vendit të aksidentit.

Ai ka thënë se pas çdo reshje të dendur, niveli i ujit në Vidrenjak rritet dhe se për këtë u rrezikohet jeta.

“Ne jetojmë në këto kasolle prej druri, se nuk kemi vend, dhe lumi është pak metra larg shtëpisë tonë. Pas çdo shiu të dendur jemi në rrezik. Nuk kemi askund, prandaj jemi këtu. Kemi dhjetë vjet këtu dhe po vuajmë, askush nuk na ndihmon. Fëmijët nuk kanë ku të luajnë, sepse lumi është nën shtëpi”, tha ai, duke shtuar se pas tragjedisë, i kanë vizituar vetëm kryetarja e Kuvendit vendor Fazila Beroviq dhe ekipi gazetaresk i Anadollit.

Sipas Severxhhan, kjo nuk është hera e parë që fëmijë bien në këtë lumë. Ai pretendon se ka ndodhur edhe tre herë të tjera.

“Tri herë arritëm ta nxirrnim jashtë, tani nuk mundëm”, tha Severxhan mes lotëve.

Ky baba ka edhe pesë fëmijë të tjerë. Një dekadë më parë, familja Xhugatan erdhi nga Kosova dhe u vendos buzë lumit Vidrenjak. Ata ndërtuan një kasolle prej druri në të cilën mezi mbijetojnë.

Punonjësit e policisë, zjarrfikëset, qytetarët dhe anëtarët e automotoklubit lokal ishin në kërkim të djalit.

Shpenzimet e marrjes së tokës do të përballohen nga Bashkësia Islame në Serbi dhe PUC “Čistoća” nga Novi Pazari. Dy vjeçari Elvir do të varroset në varrezat “Gazilar” në Novi Pazar.

Për shkak të reshjeve të dendura në këtë komunë ka dalë nga shtrati lumi Vidrenjak, i cili kalon në qendër të qytetit dhe derdhet në Ibër. Disa shtëpi dhe fabrika janë përmbytur, dhe disa rrugë kanë mbetur nën ujë, duke shkaktuar ndërprerjen e qarkullimit.

Komunën e Tutinit e kanë vizituar të dielën në mbrëmje ministrat e Mbrojtjes dhe Policisë së Serbisë, Millosh Vuçeviq dhe Bratislav Gashiq, si dhe ministri i Turizmit Husein Memiq. Ata premtuan ndihmën e Qeverisë së Serbisë për riparimin e dëmeve.

Kategoritë
LajmeRajoni