Franca goditet nga një tjetër lëndim, Botërori ka përfunduar për mbrojtësin e Bayernit

Lucas Hernandez ka përfunduar kampionatin e tij në Kupën e Botës në Katar pasi pësoi një lëndim në gju në fitoren 4-1 të Francës së tij kundër Australisë mbrëmë.

Skuadra e Didier Deschamps u detyrua në një kthesë pasi Australia kaloi në epërsi në minutën e gjashtë, por kampionët në fuqi të botës dominuan pjesën më të madhe të lojës me dy golashënuesit Olivier Giroud dhe Adrien Rabiot dhe Kylian Mbappe.

Franca pësoi një goditje në minutën e 13-të pasi Hernnadez u detyrua të largohej nga fusha për shkak të një dëmtimi në gju. Mbrojtësi i Bayernit u zëvendësua nga vëllai i tij më i vogël Theo, i cili luan për Milanin.

Hernandez më pas iu nënshtrua një MRI dhe rezultatet zbuluan dëmtim të ligamentit të tij të kryqëzuar të përparmë, duke e përjashtuar atë për pjesën tjetër të turneut në Katar.

“Ashtu si i gjithë grupi, lojtarët dhe stafi trajner, më vjen shumë keq për Lucas. Po humbasim një element të rëndësishëm. Lucas është një luftëtar dhe nuk kam asnjë dyshim se do të bëjë gjithçka për t’u rikthyer në lojë. E di mirë, guximin e tij, do ta ketë, kjo është e sigurt. Në emër të grupit i uroj shërim sa më të mirë”, tha Deschamps.
Franca luan me Danimarkën në ndeshjen e radhës në Grupin D të premten përpara se të përballet me Tunizinë të mërkurën e ardhshme.

Më herët dje, Danimarka barazoi pa gola kundër Tunizisë, që e vendosi Francën në krye të grupit.

Kujtojmë se Franca tashmë ishte goditur nga disa lëndime para fillimit të turneut, kështu që u larguan Mike Maignan, Paul Pogba, N’Golo Kante, Presnel Kimpembe, Christopher Nkunku dhe Karim Benzema.

Kategoritë
Sport