Francë, kampioni i dhjetëfishtë i Ligue 1 bie nga liga e parë

Mag 06 Fevrier 2016

Të gjelbrit, të cilët ndajnë numrin më të madh të titujve me PSG-në, përfunduan sezonin 2021-22 në vendin e 18-të me 32 pikë.

Kampionët e dhjetëfishtë të Ligue 1, AS Saint-Etienne ranë në Ligue 2 të Francës ndërsa tifozët e zemëruar dogjën tribunat, raporton Anadolu Agency (AA).

Të Gjelbrit, të cilët ndajnë numrin më të madh të titujve në Ligue 1 me PSG-në, e përfunduan sezonin 2021-22 në vendin e 18-të me 32 pikë.

Ata u rrëzuan në kategorinë më të ulët pas tetëmbëdhjetë sezoneve radhazi në Ligue 1.

Të dielën, St. Etienne humbi ndeshjen e raundit 2 të “play-out” të Ligue 1 kundër Auxerre me penallti 5:4 në stadiumin “Geoffroy-Guichard”.

Skena kaotike u dëshmuan teksa tifozët e zemëruar marshuan në fushë duke hedhur flakë në tribunë.

“Ne ndajmë dhimbjen dhe trishtimin e pamasë të të gjithë atyre që i duan të Gjelbrit, qofshin ata mbështetës apo partnerë. Ky dështim duhet pranuar. Si aksionarë kryesorë, ne marrim përgjegjësinë e plotë për këtë”, shkroi klubi në Twitter pas humbjes së ndeshjes.

Kategoritë
Sport