Fury: Keni shtatë ditë për të mbledhur 500 milionë funte dhe unë po hyj në ring me Usyka

Kampioni i peshave të rënda të WBC, Tyson Fury u ka dhënë promotorëve të interesuar shtatë ditë për të mbledhur para për luftën e tij të bashkimit kundër Oleksandr Usyk.

Të shtunën, Usyk mundi Anthony Joshua dhe mbajti të gjitha rripat në organizatat WBA, IBF dhe WBO, të cilat së bashku me WBC përbëjnë “pesëshen madhështore”.

Që nga viti 2000 dhe epoka e dominimit të Lennox Lewis, asnjë boksier nuk i ka mbajtur të pesë rripat më të rëndësishëm dhe tifozët e boksit dëshirojnë që kjo të ndodh tani, domethënë që Fury dhe Usyk të hyjnë në ring.

Fury njoftoi tërheqjen e tij pas fitores kundër Dillian Whyte në prill, me të cilin ruajti titullin WBC, por tani ai ka thënë se është gati të ndryshojë vendimin e tij.

Por të interesuarit për organizimin e përleshjes mes britanikut 34-vjeçar dhe ukrainasit njëvjeçar duhet të nxitojnë me ofertën, pasi Fury i ka dhënë një afat prej shtatë ditësh për të mbledhur paratë e nevojshme për organizimin e eventit. është 500 milionë paund.

Fury dhe Usyk do të ndanin pjesën më të madhe të parave mes tyre, ndërsa paratë e mbetura do të shpenzoheshin për organizimin spektakolar të eventit.

“I them të gjithëve që duan të organizojnë një përleshje që t’u jap shtatë ditë të tëra, deri më 1 shtator, për të marrë paratë dhe nëse nuk i bëjnë – faleminderit, ishte e mrekullueshme, unë jam në pension. Të gjitha ofertat duhet të jenë dërguar avokatit tim me shkrim dhe me dëshmi të aftësisë paguese, le të fillojnë lojërat”, tha Fury.

Kategoritë
Sport