Fury mposhti Chisora-n në një spektakël dhe mbrojti titullin e kampionit të botës

Boksieri britanik Tyson Fury (34) mbrojti titullin e kampionit të botës në peshat e rënda sipas versionit WBC duke mposhtur bashkatdhetarin Derek Chisora ​​(38) sonte në stadiumin e Tottenham.

Kampioni i pamposhtur arriti fitoren e 33-të në karrierë në të cilën ka edhe një barazim. Nga ana tjetër, Chisora ​​shënoi sonte humbjen e 13-të dhe në karrierë ka 33 fitore.

Spektakli në Londër u ndoq nga mbi 60 mijë shikues dhe Chisora ​​hyri mirë në ndeshje, por Fury mori shpejt kontrollin dhe në raundin e dytë e tundi me një apercut, e më pas i dha disa goditje të tjera të forta.

Në raundin e tretë Fury dominoi plotësisht dhe ishte një mrekulli se si Chisora ​​qëndroi në këmbë, ndërsa raundi i katërt ishte mjaft i barabartë pasi Chisora ​​e kaloi krizën.

Fury ishte kundërshtari më i mirë në raundin e pestë dhe të gjashtë dhe ishte e qartë se Chisora ​​nuk mundi të dilte jashtë boksit të kampionit, ndonëse mbante të tijën.
Mbreti i ciganëve shkatërroi plotësisht rivalin e tij me goditje të forta nga distanca deri në fund dhe ndeshja u ndërpre në raundin e 10-të kur Chisora ​​u rrëzua plotësisht dhe nuk ishte më aktiv në ring.

Interesante, kjo ishte lufta e tretë mes boksierëve britanikë dhe Fury fitoi në të tre.

Ndeshja e parë u zhvillua në korrik të vitit 2011, e cila i shkoi Furyt me vendim unanim dhe ndeshja e kthimit në nëntor 2014, kampioni i pamposhtur e festoi me ndërprerje në raundin e 10-të.

Kategoritë
Sport