Fushata zgjedhore: Erdogan ua rrit pagat punonjësve publikë për 45 për qind

Në një shenjë që presidenti Rexhep Tajip Erdogan e kupton se duhet të tërheqë të gjitha pengesat përpara zgjedhjeve shumë të afërta në Turqi në pesë ditë, ai njoftoi të martën një rritje pagash prej 45 për qind për qindra mijëra punonjës publikë.

Vendimi prek më shumë se 700,000 punonjës publikë, të cilët tani do të paguhen me një pagë minimale mujore prej 15,000 lira turke (700 euro).

Njoftimi shihet si një lëvizje për të tërhequr votuesit në një garë të ngushtë zgjedhore të dominuar nga ekonomia. Politikat ekonomike të Erdoganit, dikur një nga pikat e tij kryesore, janë jopopullore, kryesisht për shkak të inflacionit të lartë.

“Në kuadrin e kësaj marrëveshjeje kolektive, ne po rrisim pagat me 45 për qind, duke përfshirë edhe pjesën e mirëqenies, duke rritur kështu pagën minimale të punonjësve publikë në 15,000 lira”, tha Erdogan në kryeqytetin Ankara.

Erdogan sinjalizoi se qeveria do të rrisë edhe pagat dhe pensionet e nëpunësve civilë.

Njoftimi ishte një temë në trend dhe shkaktoi kritika në Twitter, me disa përdorues që protestuan se punonjësit publikë tani do të fitojnë më shumë se inxhinierët publikë.

Inflacioni vjetor arriti një rekord të lartë prej 85.5 për qind tetorin e kaluar dhe ishte pak më pak se 44 për qind për prillin.

Kategoritë
BotaLajme