Futbollisti anglez i mbijetoi pas një ataku kardiak, një vajzë ia shpëtoi jetën

Adam Dodd, një hidraulik dhe lojtar gjysmë-profesionist i United of Manchester, pësoi një atak në zemër dhe u shpëtua nga një CPR e kryer nga e dashura e tij.

Anësori 29-vjeçar ka qenë i preferuari i tifozëve të Red Rebels që kur iu bashkua skuadrës në vitin 2019 dhe në një letër të hapur drejtuar tifozëve ai shpjegoi se reagimi i të dashurës së tij dhe ndërhyrja e shpejtë nga mjekët, të cilët vendosën një defibrilator automatik si në. rasti i Christian Eriksen, shpëtoi jetë.

Unë jam Adam Dodd, 29 vjeç, punoj si hidraulik dhe luaj futboll gjysmë profesional për Manchester United FC. Më 3 qershor, jeta ime u përmbys. Shkova të fle normalisht me një vajzë dhe disa orë më vonë, u zgjova nën tingujt e arrestit kardiak. Ndalova dhe dëgjova gulçimin tim dhe thirra 112 dhe bëra CPR (ringjallje kardiopulmonare) derisa ambulanca mbërriti 16 minuta më vonë.”

“Nëse nuk do të kisha marrë CPR, do të kisha vdekur. Shanset që unë t’i mbijetoj një ataku kardiak jashtë spitalit janë tre për qind,” shpjegoi ai.

Kur mbërriti ambulanca, defibrilatori u godit nga rryma dhe u deshën disa përpjekje për të më rikthyer pulsin. Unë u transportova në spitalin Blackpool dhe u shtrova në terapi intensive në gjendje kome të induktuar, ku qëndrova për katër ditë. Ata ishin të shqetësuar për dëmtimin e trurit dhe ata nuk e dinin nëse do të zgjohesha”, ka shkruar Adam Dodd.

Mirëpo, fatmirësisht më 7 qershor ai u zgjua nga koma dhe që atëherë po shërohej në spital. Dodd tha se ishte i lumtur për faktin që kishte mbijetuar.

Kategoritë
Sport