Futbollisti holandez voziti i dehur me 200 km/h dhe vrau një djalë (4)

Futbollisti holandez Rai Vloet (27) shkaktoi një aksident të rëndë trafiku në të cilin vrau një djalë katër vjeçar. Në nëntor 2021, një futbollist nga Uralet ruse i dehur u përplas në pjesën e pasme të një automjeti që transportonte një familje prej katër anëtarësh me një shpejtësi prej rreth 200 kilometra në orë. Fatkeqësisht, djali katërvjeçar, i cili ishte ulur në sediljen e pasme, ka ndërruar jetë në spital si pasojë e plagëve të rënda.

Vloet më vonë pranoi se kishte pirë në një festë: “Isha në një festë në Amsterdam, kishte ende korona, festa mbaroi herët. Unë duhej të kaloja natën në Amsterdam, por morëm një vendim të ri, të shkonim në Roterdam. Pa menduar se fillova të vozisja, këmba ime ishte në pedalin e gazit kur po rregulloja kontrollin e lundrimit dhe më pas ndodhi aksidenti.”

Dëshmia mërziti nënën e djalit

Pas aksidentit, një ekzaminim konstatoi se Vloet kishte pirë dyfishin e sasisë së lejuar me ligj të alkoolit. Ai nuk ka dashur të pranojë në polici se ai drejtonte mjetin, shkruan holandez AD, duke shtuar se dëshmia e tij ka mërzitur nënën e djalit fatkeq, e cila i ka bërtitur: “Si në tokë duhet të vazhdojmë? Gjithçka ka na është marrë!”

Përveç dënimit me burg, Prokuroria e Shtetit kërkon edhe ndalimin e drejtimit të automjetit për katër vite. Në karrierën e tij, Vloet ka luajtur për PSV, Cambuur, FC Eindhoven, NAC Breda, Chiasso, Frosinone, Heracles dhe Astana dhe që nga viti 2022 është anëtar i Uralit rus. Ai luajti për ekipet më të reja të Holandës, dhe për përzgjedhjen U-21 shënoi dy gola në tre paraqitje.

Kategoritë
Sport