Futbollisti i famshëm iranian është në pritje të dënimit me vdekje

Tifozët e futbollistit të famshëm iranian Amir Nasr-Azadani u mblodhën në shesh për të protestuar kundër ekzekutimit të sportistit popullor.

Nasr-Azadani akuzohet për përfshirje në vrasjen e tre zyrtarëve të sigurisë, duke përfshirë dy anëtarë të policisë Basij, gjatë protestave në Isfahan më 16 nëntor, njoftoi media shtetërore iraniane IRNA javën e kaluar.

Sipas mediave shtetërore, kryegjykatësi i qytetit, Asadullah Jafari, tha se Nasr-Azadani ishte akuzuar për trazira kundër qeverisë. Sipas ligjit penal iranian, ky dënim mbart dënimin me vdekje.

Një burim pranë futbollistit thotë se tifozët shpresonin që futbollisti të lirohej, por po dilnin në shesh për të parë nëse ai ishte ekzekutuar.

Familja e Nasr-Azadanit fillimisht nuk e dinte arsyen e arrestimit të djalit të tyre dhe zyrtarët nuk do të ndajnë informacione për gjendjen e tij, tha një burim për CNN. Autoritetet i thanë familjes së futbollistit që të heshtin për rastin nëse duan që ai të lirohet.

Kategoritë
BotaLajme