Futbollisti spanjoll mori vesh rastësisht se ishte princ, mori një ishull dhe miliona

Futbollisti spanjoll 30-vjeçar Jordi Amat mori nënshtetësinë indoneziane vitin e kaluar falë gjyshes së tij, e cila i ka rrënjët nga ai vend, dhe në proces zbuloi se ai ka statusin e Princit të Ishullit Siau, gjë që i dha titullin dhe pasuri të konsiderueshme.

Kështu Amat trashëgoi ishullin atje dhe një pasuri prej miliona, madje pa qenë në dijeni të asaj që kishte në dispozicion.

Amat ka lindur në periferi të Barcelonës dhe prindërit e tij janë nga Katalonia. Megjithatë, gjyshja e tij është nga ishulli Siau në Indonezi. Është një ishull me një sipërfaqe prej rreth 160 kilometra katrorë. Sipas regjistrimit të fundit, pak më shumë se 45,000 njerëz jetojnë atje.

“E dija që ekzistonte mundësia që do të merrja nënshtetësinë indoneziane për shkak të gjyshes sime dhe kjo ishte gjithmonë interesante për mua për shkak të historive të gjyshes sime”, tha Amat në një intervistë për Marca.

Në fund, rezultoi se gjyshja e tij kishte lidhje me mbretin indonezian dhe stërgjyshi i tij ishte sundimtari i atij ishulli. Ai tani më së shumti ra në duart e Amatit, i cili kështu, disi papritur, mori një përgjegjësi të madhe në duart e tij.
Amat luajti për Espanyol, Rayo, Swansea, Betis dhe Eupen në karrierën e tij, dhe aktualisht luan për Johor Darul Ta’zim në Malajzi.

Përveç kësaj, Amat bëri debutimin e tij për Indonezinë dhe tashmë ka luajtur katër ndeshje për kombëtaren e atdheut të tij të ri.

Kategoritë
Sport