Gazeta britanike Telegraph pretendon se Elon Musk dhe Selcuk Bayraktar kombinuan fuqitë e tyre

Gazeta britanike Telegraph publikoi një lajm të jashtëzakonshëm për satelitët Starlink të Elon Musk dhe UAV/SİHA të Selçuk Bayraktar. Në lajme u theksua se UAV-të dhe SİHA-t komunikojnë përmes satelitëve Starlink që Elon Musk dërgoi pak kohë më parë.

Duke ruajtur neutralitetin e saj ndaj Rusisë dhe Ukrainës, Turqia luan një rol kritik në rrjedhën e luftës. Pas shitjes së një numri të madh të dronëve (UAV dhe SİHA) në Ukrainë para luftës dhe marrëveshjes së bashkëpunimit midis Ukrainës dhe Turqisë disa muaj më parë, forcat e Kievit po përpiqen të zmbrapsin ushtarët rusë me automjete të prodhimit turk.

Mediat britanike, nga ana tjetër, zbuluan se satelitët Starlink që Elon Musk dërgoi pak kohë më parë ishin të një rëndësie kritike në luftë. Gazeta britanike Telegraph raportoi se forcat speciale ukrainase të quajtura Aeurorozvidka qëlluan ushtarët rusë me dronë të ndryshëm, duke përfshirë UAV/SİHA të prodhimit turk.

Gazeta shkruante se këta dronë mbetën në kontakt me epiqendrën duke komunikuar me satelitët e miliarderit Elon Musk. Duke vënë në dukje se sistemet Starlink kanë rritur shpejtësinë e internetit dhe lidhjes në rajon, mediat britanike deklaruan se aplikacioni i Starlink ishte aplikacioni më i shkarkuar në 2 javët e fundit.

Duke shkruar se Aerorozvidka ka sulmuar dronët rusë dhe tanket ruse që nga 24 shkurti, Telegrafi komentoi, “Dronët e përdorur në terren qëndrojnë të lidhur dhe ofrojnë inteligjencë duke përdorur Starlink të lëshuar së fundmi. Ata mund të drejtojnë armët antitank përmes dronëve.”./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme