Gazeta britanike The Guardian botoi një artikull për udhëtimet në Ballkan, të cilin e quajti “Lindja e egër”

Gazeta britanike The Guardian botoi një artikull për udhëtimet, duke përditësuar rajonin tonë, të cilin e quajti “Lindja e egër”. U prezantuan pesë vende dhe potencialet e tyre turistike.

“Përfundova me Spanjën, Italinë dhe Greqinë? Këto vende ofrojnë peizazhe spektakolare, vende banje të paprishura, qytete të lashta – dhe çmime të përballueshme,” kështu e filloi The Guardian artikullin për destinacionet turistike në Ballkan.

Kosova

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe mbetet një destinacion turistik kryesisht i pazbuluar, ndoshta ende i lidhur me luftën njëvjeçare në 1998. Por sot është një vend i sigurt për të udhëtuar, me pak turma dhe çmime të ulëta.

Kosova pa dalje në det përbëhet nga dy fusha të mëdha të rrethuara me male me 50 maja më të larta se 2000 metra. Kjo do të thotë ecje e shkëlqyer, hipur mbi kalë dhe ski.

Duke qenë se nuk ka det, noti në pishina natyrore është i popullarizuar – ujëvarat e Mirushës kanë kanione, shpella dhe 13 liqene.

Prishtina, kryeqyteti dhe Prizreni, qyteti i dytë, kanë jetë të gjallë të natës. Kjo është pjesërisht falë faktit se ky vend ballkanik ka popullsinë më të re në Evropë – më shumë se 65 për qind e njerëzve janë nën 30 vjeç. Këto dy qytete kanë gjithashtu shumë xhami, muze dhe monumente.

Pamjet kryesore përfshijnë katër manastire dhe kisha nën mbrojtjen e UNESCO-s – Deçanin, Pejën, Graçanicën dhe Ljevishin, më pas streha e arinjve, e cila është shtëpia e arinjve kafe evropianë të shpëtuar nga robëria nga organizata bamirëse Four Paws, dhe shpella e Gadimes, plot me kristalizime. stalagmitet dhe stalaktitet.

Mali i Zi

Me Adriatikun në jug dhe vargmalet malore në veri, Mali i Zi është një vend i mirë për të kombinuar lehtësisht një pushim në plazh me një pushim më aktiv. Plazhi është i përqendruar në qytetin mesjetar të Budvës, i cili ka një bregdet me rërë dhe guralecë 35 km të gjatë. Liqeni i Shkodrës, më i madhi në Evropën Jugore, është rreth një orë me makinë larg dhe është i përsosur për shëtitje me varkë mes zambakëve të ujit dhe pelikanëve dalmat.

Gjiri i Bokokotorit i ngjashëm me fiordin, i cili mbrohet nga UNESCO dhe i rrethuar nga male, është gjithashtu i paarritshëm. Rreth bregut të saj ka disa qytete mesjetare, kisha dhe manastire të shumta. Turistët mund të vizitojnë qytetin barok të Perastit, si dhe ishullin Gospa od Škrpjela. Në qytetin e Kotorrit, 1355 shkallë të çojnë në kalanë e Sveti Ivan, me një pamje spektakolare.

Duke u nisur nga veriu, pamjet përfshijnë mauzoleumin në majë të malit të sundimtarit të shekullit të 19-të Petar II Petrović Njegoš, më pas Cetinjen, ish-kryeqyteti dhe Manastirin e Ostrogut, i cili është ndërtuar në një shkëmb.

“Ka edhe Parkun Kombëtar Durmitor me pyjet, liqenet dhe malet e tij, të cilat janë destinacioni përfundimtar për aventura në natyrë në Mal të Zi. Zhabljak, qyteti më i lartë në Ballkan (1,456 metra), është gjithashtu një bazë e mirë. Vizitorët mund të zipline mbi 1.3 km nga kanioni i thellë Tara, bëni rafting në lumin Tara dhe notoni në Liqenin e Zi”, ka shkruar Guardian.

Sllovenia

Sllovenia ka një kryeqytet simpatik – male, liqene dhe pyje, verëra të shkëlqyera dhe madje një pjesë të vogël të bregdetit.

Ljubljana, një kryeqytet kompakt, është ndërtuar rreth lumit Ljubljanica, me ndërtesa barok dhe habsburg në të dy brigjet. Është e vështirë të mposhtësh një gotë verë në një tarracë buzë lumit, por qyteti ka gjithashtu një kështjellë në majë kodre, galeri arti, teatro dhe muze (me skeletin e vetëm të plotë të viganit në Evropë në Muzeun e Historisë Natyrore), arkitekturën ikonike sllovene të shekullit të 20-të nga Jože Plečnik dhe parku i pyllëzuar Tivoli.

Në veriperëndim të vendit, pamjet kryesore janë Liqeni spektakolar Bled dhe Liqeni Bohinj. Në anën tjetër të maleve, lugina më pak e vizituar e Soçës ofron ecje, rafting dhe kajak në verë, dhe ski dhe snowboard në dimër.

Duke shkuar në jug, vendet që duhen parë përfshijnë shpellat Postojna dhe Škocjan dhe Kalaja Predjam, e ndërtuar në hyrje të shpellës. Pirani është një qytet me kartolina në bregdet, me arkitekturë italiane që pasqyron shekuj të sundimit venecian.

Sllovenia Lindore është vendi i verërave – Maribori i gjallë, qyteti i dytë, krenohet me hardhitë më të vjetra në botë – dhe është një zgjedhje e mirë për një qëndrim në fermë.

Ptuj, qyteti më i vjetër në Slloveni, është një vend i këndshëm për një udhëtim ditor.

Bosnjë dhe Hercegovinë

Një tjetër vend i lidhur me luftërat e viteve 1990, Bosnja dhe Hercegovina, është kthyer në “gjurmën e shpinës”. Kryeqyteti, Sarajeva, është krahasuar me Stambollin ose Jerusalemin, për shkak të qytetit të tij të vjetër, Baščaršija, plot me pazare, xhami dhe restorante. Por historia e kohëve të fundit nuk është harruar, kështu që ju mund të vizitoni Muzeun Historik dhe Muzeun “Tuneli i Shpëtimit”, të cilët tregojnë historinë e rrethimit katërvjeçar që vrau 10,000 njerëz në vitet 1990.

Mostari, në jug, është atraksioni i dytë më i madh, i famshëm për Urën e tij të bukur të Vjetër – vizitorët mund të paguajnë për të kërcyer nga ajo nëse guxojnë.

Më pak turistike (dhe më e gjatë) është ura Arslanagića në qytetin e bukur të Trebinjes në skajin jugperëndimor.

Qytete të tjera të famshme përfshijnë Travnikun, ish-kryeqytetin osman dhe Jajce me ujëvarën e saj spektakolare.

Rafting është popullor nga marsi deri në tetor; Një nga rajonet më të mira për rafting është rreth qytetit të Bihaqit, i përshtatshëm për pragjet e lumit Una. Opsione të tjera aktive përfshijnë ecjet shumëditore në Parkun Kombëtar Sutjeska, qëndrimet gjatë natës në kasolle malore dhe shtegun 10-ditor të biçikletave malore TransDinarica nga Mostari në Sarajevë.

Shoferët qëndrojnë në B&B dhe akomodime private dhe hanë ushqim lokal.

Në dimër, skijimi është i arritshëm në Bjelasnica dhe Jahorina, në jug të Sarajevës.

Maqedonia e Veriut

Maqedonia e Veriut është një vend malor por i gjelbër ballkanik. Edhe pse mund të mos ketë dalje në det, ai është i bekuar me liqene, më i famshmi prej të cilëve është Liqeni i Ohrit. Është një nga më të vjetrit dhe më të thellët në Evropë, por ka edhe Prespë, Dojran dhe më shumë se 50 liqene më të vegjël akullnajorë.

Liqeni i Ohrit, i cili është nën mbrojtjen e UNESCO-s, është atraksioni më i madh, i rrethuar nga manastire të lashta, bare plazhi dhe restorante peshku. Aktivitetet përfshijnë klasa gatimi buzë liqenit, xhiro me biçikletë elektronike, udhëtime me varkë dhe paragliding. Qyteti me të njëjtin emër është plot me kisha dhe monumente, dhe fshatra piktoreskë peshkimi buzë liqenit.

Shkupi, kryeqyteti, është më pak tërheqës, por ruan një kështjellë bizantine dhe qendër osmane, plus shtesa moderne si Muzeu i Artit Bashkëkohor. Parku Kombëtar i Mavrovës, në një liqen tjetër dhe shtëpia e arinjve, ujqërve dhe rrëqebullit, ofron ecje, çiklizëm, kalërim dhe not në verë dhe ski në dimër. Aty ndodhet edhe manastiri piktoresk i Shën Jovan Bigorskit i shekullit të 11-të. Parqe të tjera kombëtare janë Galiçica, e vendosur midis liqeneve të Ohrit dhe Prespës, dhe Pelister, një mal me dy liqene akullnajore.

Kategoritë
BotaLajme