Gazetari argjentinas: Askush nuk e vuri re se çfarë i bëri Messi Guardiolës para golit

ARGJENTINA mposhti Kroacinë 3:0 në gjysmëfinale të Kupës së Botës dhe Lionel Messi fitoi titullin lojtari i ndeshjes. Golin e parë e shënoi nga penalltia, ndërsa në të dytin nisi kundërsulmin nga i cili shënoi Alvarez. Megjithatë, ajo që bëri me golin e tretë i përket fushës së kryeveprave. Ai mori topin në qendër, bllokoi topin disa herë para Guardiolës, ktheu portierin e ri dhe më pas asistoi shkëlqyeshëm Alvarezin për 3:0 finale.

Një gazetar në Twitter vuri re një detaj nga një kënd i paparë që tregon se sa shumë Messi e kupton lojën. Para se të merrte topin, ai pa që Guardiol i qëndronte shumë pranë. Për shkak të kësaj, ai e ftoi Alvarez që të afrohej dhe të detyronte Guardiolën të merrte drejtimin. Kjo e la Messin të lirë për një sekondë, sa për të marrë topin, për të fituar një avantazh ndaj Guardiolës dhe për të krijuar kaos.

“Dje Kun Aguero tha se Messi zakonisht jep udhëzime gjatë lojës, se ai flet me shokët e tij. Gjithmonë janë udhëzime të shkurtra dhe të qarta. Këtu mund ta shihni atë duke e thirrur Alvarezin që të vijë drejt Guardiolës dhe ta lejojë atë të marrë topin”, ka shkruar gazetari argjentinas Diego Borinsky.

Kategoritë
Sport