Gazetarja nga Rusia që “u fut” në një transmetim të drejtpërdrejtë në televizionin shtetëror: Kam humbur gjithçka më pas

Marina Ovsyannikova ishte redaktore në televizionin shtetëror rus kur hyri në një transmetim të drejtpërdrejtë në mars të vitit të kaluar, duke tundur një shenjë të shkruar në tryezën e saj të kuzhinës me stilolaps: “Ndaloni luftën – Mos i besoni propagandës – Ata janë duke të gënjyer.”

Ajo është tani në Paris, i ulur në zyrat e zymta të Reporterëve pa Kufij, një OJQ për lirinë e shtypit.

“Herën e fundit hodha monedha në shatërvanë, por nuk e prisja të kthehesha kështu”, thotë ajo në një intervistë për Financial Times.

Me ndihmën e Reporterëve pa Kufij, ajo u arratis me vajzën e saj, duke udhëtuar me shtatë makina të ndryshme. Ovsyannikova thekson se 80 deri në 90 për qind e gazetarëve të televizionit shtetëror në Rusi as nuk besojnë dhe as nuk e shikojnë propagandën e tyre.

“Në mëngjes ata nënshkruajnë në mënyrë anonime peticionet për lirinë e fjalës ose Alexei Navalny, dhe në mbrëmje janë të detyruar të krijojnë këto histori”, thotë ajo.

Ashtu si homologët e tyre amerikanë të Fox News, ata me vetëdije zombizojnë shikuesit më të vjetër provincialë.

Ajo shpjegoi për Financial Times se çfarë e motivoi atë për ta bërë këtë. Pika e fundit e saj e kthesës ishte një telefonatë nga një mik gazetar britanik, i cili i mbijetoi kancerit. Ai e pyeti nëse ajo punonte ende për Channel 1.

“Unë u përgjigja: Ti e di që nuk kam zgjidhje. Jam vetëm me dy fëmijë. A duhet të vdes?” “Thjesht qëndroni gjithmonë në anën e së mirës,” iu përgjigj ai asaj.

Kështu ajo vendosi të dilte live dhe t’u tregojë shenjën e saj mijëra njerëzve. E pyetën, a ia vlenin ato gjashtë sekonda?

“Është një pyetje e vështirë sepse humba gjithçka: shtëpinë time, një pjesë të familjes, atdheun tim. Nuk do ta kisha besuar kurrë se 30 vjet më vonë do të bëhesha përsëri refugjate”, tha ajo.

Shumica e ish-kolegëve të saj mbetën në detyrë. Në luftë, shpjegon Ovsyannikova, regjimi kujdeset për ushtarët, forcat e sigurisë dhe propaganduesit e tij. Kolegët e saj morën një rritje rroge para luftës dhe një tjetër menjëherë pas protestës sime.

“Në rrjetet sociale publikojnë foto nga pushimet ekzotike në Maldive apo Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa ukrainasit po vdesin”, përfundoi ajo.

Kategoritë
BotaLajme