Gërmuesit e arit në Kanada kanë zbuluar një kufomë të ruajtur në mënyrë perfekte të një vigani mbi 30,000 vjeç

Minatorët në fushat e arit Klondike në veriun e largët të Kanadasë bënë një zbulim të rrallë kur, duke gërmuar për ar, gjetën mbetjet e mumifikuara të ruajtura pothuajse në mënyrë të përsosur të një këlyshi vigan të leshtë.

Anëtarët e ekipit lokal i dhanë këlyshit emrin Nun cho ga, që do të thotë “kafshë e madhe foshnje”.

Paleontologu Grant Zazula tha në një deklaratë të shtunën se këlyshi, i cili mbante lëkurë dhe gëzof, ishte “i bukur dhe një nga kafshët më mahnitëse të mumifikuara të epokës së akullit të zbuluar ndonjëherë në botë”.

“Jam i emocionuar që ta njoh më shumë,” tha ai.
Mbetjet e një këlyshi vigan u zbuluan më 21 qershor gjatë gërmimeve nëpër një ngricë të përhershme në jug të qytetit Dawson në territorin kanadez të Yukon, i cili kufizohet me shtetin amerikan të Alaskës.

Kafsha besohet të jetë një femër dhe do të kishte vdekur gjatë Epokës së Akullnajave, më shumë se 30,000 vjet më parë kur mamuthët e leshtë bredhin në rajon së bashku me kuajt e egër, luanët e shpellave dhe bizonët e mëdhenj të stepës.

Zazula tha për CBC se Nun cho ndoshta e kishte atë për rreth një muaj kur vdiq, me shumë gjasa pasi kishte ngecur në baltë.

Ky zbulim shënon mamuthin e parë thuajse të plotë dhe më të ruajtur të mumifikuar të leshtë të gjetur në Amerikën e Veriut.

Kategoritë
BotaLajme