Gëzime të rralla dimërore: Në Algjeri ra borë

Disa zona të shkretëtirës në jug-perëndim të Algjerisë u mbuluan nga një batanije dëbore që habiti vendasit pasi ata nuk patën mundësinë të shihnin shumë shpesh kushte të tilla dimri.

Rajoni i Basharit është më së shumti i njohur për tokën e tij me rërë të verdhë, por banorët e rajonit kanë ndarë foto dhe video në rrjetet sociale që tregojnë tokën e mbuluar me borë të bardhë.

Mediat lokale raportojnë se bora e fundit ra në qytetin e Basharit në kufirin Algjeriano-Maroken në vitin 2012.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Algjerian, borë pritet edhe në rajone të tjera të shkretëtirës, ​​veçanërisht në provincën Gardai në jug të vendit.

Që nga fillimi i dimrit, rajonet veriore të Algjerisë janë nën një valë stuhie ajri të ftohtë, ndërsa shumë rrugë urbane dhe rurale janë mbyllur për shkak të reshjeve të borës.

Algjeria ka tre vjet që po përballet me një thatësirë, e cila ka shkaktuar një ulje serioze të nivelit të ujit të digave, ujërave nëntokësore dhe lumenjve, ndaj çdo reshje shiu është një lehtësim i mirëpritur nga aspekti i zbutjes së kësaj sfide mjedisore.

Kategoritë
BotaLajme