Gjendet i vdekur djali 6-vjeçar me autizëm jo verbal dhe sindromën Down

Një djalë gjashtë vjeçar me autizëm joverbal dhe me sindromën Down, i cili ishte zhdukur për orë të tëra, është gjetur i vdekur në pellgun e tij të kopshtit.

Landon ‘Waldy’ Raber u raportua si i zhdukur në orën 20:45 të së dielës në mbrëmje, pasi raportohet se ai u largua nga shtëpia e tij në Curdsville, Virxhinia.

Por rreth orës 5:30 të mëngjesit të së hënës, trupi i Raber u gjet në një pellg të vogël në shtëpinë në New Store Road, ku ai u zhduk, tha Zyra e Sherifit të Qarkut Buckingham.

Shkaku i vdekjes së Waldy nuk është përcaktuar ende. Që nga lajmi për gjetjen e trupit të tij, homazhet janë derdhur me një mik të ngushtë të familjes duke shkruar: “Zemrat tona janë copëtuar.

Pas një kërkimi gjatë gjithë natës, ky djalë i çmuar u gjet i sigurt në krahët e Jezusit. Një dritë e ndritshme është larguar nga kjo tokë, por Parajsa është shumë më e ndritshme tani dhe Landoni po vrapon dhe qesh dhe është i lirë nga çdo dhimbje!

“Landon, i njohur si “Waldy”, ndryshoi kaq shumë jetë në 6 vitet e tij dhe kamioni i akullores Waldy në pronësi të familjes së tij ndihmoi në rritjen e ndërgjegjësimit dhe mbështetjes për fëmijët me autizëm dhe sindromën down.

Përpjekjet e kërkimit për djalin të dielën mbrëma i thanë publikut që të mbanin një sy për djalin i veshur me pantallona gri dhe një bluzë jeshile dhe blu.

Të gjitha departamentet e zjarrit të qarkut Buckingham, deputetët e Cumberland, helikopterët dhe njësitë e qenit po ndihmonin në kërkim.

Sipas të dhënave të publikuara nga Akademia Amerikane e Pediatrisë, gati gjysma e fëmijëve me autizëm zhduken nga mjediset e tyre, me një ‘numër të konsiderueshëm’ fëmijësh autikë të zhdukur në rrezik të dëmtimit trupor ose mbytjes.

Një sondazh nga Akademia zbuloi se nga 49 për qind e të anketuarve që raportuan se fëmija i tyre autik kishte tentuar të vraponte të paktën një herë pas moshës katër vjeçare.

Rreth 24 për qind thanë se fëmija i tyre ishte në rrezik të mbytet dhe 65 për qind thanë se ishin në rrezik të një lëndimi të lidhur me trafikun.

Qendra Kombëtare e Fëmijëve të Zhdukur dhe të Shfrytëzuar thotë se fëmijët austitikë mund të ‘kërkojnë hapësira të vogla ose të mbyllura’ dhe ‘të shkojnë drejt ujit ose vendeve me interes të veçantë për ta’.

“Ose, ata mund të përpiqen t’i shpëtojnë stimujve dërrmues si pamjet, tingujt, rrethinat ose aktivitetet e të tjerëve.”

Këta janë të gjithë faktorë rreziku për fëmijët me autizëm, të cilët gjithashtu mund të përballen me një rrezik më të lartë për shfrytëzim, sipas organizatës.

Sherifi William G. Kidd Jr tha në një deklaratë: “Ky është një incident shumë tragjik dhe fatkeq. Ne si komunitet e ndjejmë pikëllimin për këtë humbje.

“Unë dua të falënderoj personalisht të gjithë ata që morën pjesë në përpjekjet e kërkimit për të përfshirë departamentet e zjarrfikësve dhe shumë banorë vendas që erdhën për të ndihmuar. Dua të shpreh falënderimet e mia të sinqerta për secilin prej jush.

“Unë, si dhe komuniteti, i shprehim mendimet dhe lutjet tona familjes për humbjen e tyre.”

Kategoritë
BotaLajme