Gjermania arreston krerët e grupit terrorist DHKP-C që vepron kundër Turqisë

Zyra e Prokurorit Federal gjerman tha se pas një hetimi të gjatë u arrestua gruaja e cila është e dyshuar se qëndron në krye të grupit terrorist në Gjermani, Özgül E., si dhe dy figura të tjera kryesore.

Policia gjermane ka arrestuar tre anëtarë të lartë të grupit terrorist të ekstremit të majtë DHKP-C.

Zyra e Prokurorit Federal gjerman tha në një deklaratë se pas një hetimi të gjatë u arrestua gruaja e cila është e dyshuar se qëndron në krye të grupit terrorist në Gjermani, Özgül E., dhe dy figura të tjera kryesore.

Sipas prokurorëve, Özgül E., e cili është gjithashtu në listën e terroristëve më të kërkuar të Turqisë, u arrestua të hënën në qytetin jugperëndimor Heidelberg.

Ajo dyshohet për organizimin e aktiviteteve të propagandës, rekrutimit dhe financimit të grupit terrorist në të gjithë Gjermaninë dhe besohet se u kishte dhënë pasaporta false anëtarëve të grupit.

Serkan K., i cili kishte koordinuar aktivitetet e grupit terrorist në Gjermaninë veriore, u arrestua në Hamburg të martën.

Prokurorët thanë se një anëtar i tretë i lartë i grupit, Ihsan C., u arrestua dje në qytetin perëndimor Bochum.

Ai dyshohet për koordinimin e aktiviteteve të organizatës terroriste DHKP-C në Gjermaninë jugore, organizimin e aktiviteteve propagandistike dhe sigurimin e dokumenteve false të identitetit dhe mbështetje logjistike për grupin terrorist.

Gjermania e ndaloi grupin DHKP-C në vitin 2000, por sipas agjencisë vendase të inteligjencës BfV, grupi është ende aktiv në vend dhe ka rreth 650 ndjekës në mesin e popullsisë emigrante nga Turqia.

Përveç Turqisë, SHBA dhe BE e listojnë DHKP-C-në si organizatë terroriste.

Ankaraja i ka kërkuar vazhdimisht aleatit të saj në NATO, Gjermanisë, që mos tolerojë grupet terroriste, të cilat përdorin vendin si një platformë për aktivitetet e tyre kundër Turqisë.

Kategoritë
BotaLajme