Gjermania u lëshoi ​​një ultimatum serbëve në Kosovë: hiqni barrikadat deri në Krishtlindjet Katolike

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rode, beson se deri në Krishtlindjet Katolike duhet të hiqen barrikadat në veri të Kosovës dhe se kërkesa e Beogradit për kthimin e forcave serbe në Kosovë është “absurde dhe e papranueshme”.

Rode ka thënë për KTV-në  se barrikadat duhet të hiqen sa më shpejt nga ata që i kanë vendosur.
“Qëndrimi ynë është i qartë. Janë të paligjshëm dhe kush i ka postuar duhet t’i hiqte sa më shpejt. Kfor është këtu për të siguruar një mjedis të sigurt dhe lëvizje të lirë. Kështu që jam optimist se do të realizohet, shpresoj sa më shpejt të jetë e mundur. , sepse gjëja e fundit që na duhet është përshkallëzimi i mëtejshëm i situatës”, tha Rode.

Sipas vlerësimit të tij, njerëzit në veri po vuajnë për shkak të barrikadave. Rode vlerësoi se nevojitet dialog dhe jo konflikt dhe shtoi se Gjermania qëndron në krah të Prishtinës në de-përshkallëzimin e situatës.

“Ata që janë përgjegjës për barrikadat duhet të mendojnë dy herë për të dëmtuar popullatën e tyre,” tha Rode.

Ambasadori gjerman e ka vlerësuar si “absurde dhe të papranueshme” kërkesën e Beogradit drejtuar KFOR-it për kthimin e forcave serbe në Kosovë.

Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për këtë kërkesë është i qartë dhe sipas tij, të njëjtin qëndrim e kanë edhe SHBA-të.

“Siç e dini, ministri im e bëri të qartë, është një kërkesë e papranueshme. E thënë thjesht: një kërkesë absurde. Kemi rezolutën 1244. Janë disa paragrafë që janë zbatuar në situatën e asaj kohe”, theksoi Rode.

Ai shtoi se Gjermania dhe të gjitha vendet që e kanë njohur Kosovën e pavarur e njohin atë si shtet të pavarur dhe se, siç tha ai, “është e pamendueshme që në një shtet të pavarur të bëjmë diçka kundër dëshirës së një shteti të pavarur”. Rode beson se formimi i Bashkësisë së Komunave Serbe është një obligim që e ka marrë Prishtina, por shtoi se “qëllimi nuk është formimi i një Republika Srpska tjetër”.

Ai tha se propozimi për statutin e ZSO-së është përgatitur nga organizata joqeveritare gjermane Ebert Foundation, së bashku me Institutin Evropian për Paqe, dhe theksoi se propozimi është në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese në Prishtinë të vitit 2015.

“Është një lloj autonomie në disa sfera që nuk kërcënon integritetin territorial apo sovranitetin e Kosovës”, tha ai.

Ai shtoi se propozimi parasheh disa kompetenca në fushën e shëndetësisë, arsimit dhe “ndoshta edhe planifikimit, të gjitha në përputhje me ligjet e Kosovës”.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq iu përgjigj këtyre deklaratave duke thënë se Rode është i njohur në Prishtinë për “pikëpamjet e tij anti-serbe” dhe se deklarata e tij është “e rrezikshme sepse paraqet kërcënim për popullin serb”.

Deklarata e tij është e rrezikshme, është kërcënim për popullin serb”, tha Vuçiq.

Vuçiq pohoi se “Gjermania dëshiron dominim të plotë në Ballkan”, duke shtuar se ai gjithmonë e ka ditur se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “po shtyhet në çekuilibër”.

Kategoritë
LajmeVendi