Goditje e saktë, raketa e re turke kalon me sukses testin e parë të godijtes

Turqia po bën hapa të fortë përpara në rrugën që ka nisur me lëvizjen e të qenit vendore dhe kombëtare në industrinë e mbrojtjes.

Bayraktar AKINCI TİHA ka arritur një tjetër sukses në industrinë e mbrojtjes, e cila po evoluon dita ditës në një drejtim më të mirë.

Llogaria e Roketsan në Twitter ndau në lidhje me gjuajtjen e raketës TRG-230-UAV.

Raketa e parë supersonike e lëshuar nga Akıncı TİHA e Bayraktar dhe raketa e parë supersonike ajër-tokë e Turqisë, TRG230IHA, thuhet se goditi objektivin mbi 100 kilometra me një goditje të saktë.

Sipas lajmit të AA; AKINCI TİHA, i cili u ngrit nga objektet Baykar në Çorlu, hodhi raketën TRG-230-UAV nga një lartësi prej 25 mijë këmbësh në brigjet e Sinopit.

Kështu, pasi u liruan nga TİHA, SİHA-t fituan aftësinë për të qëlluar në mënyrë autonome në ajër dhe për të vepruar në objektiva kritikë me shpejtësi supersonike në një kohë të shkurtër.

Raketa TRG-230-UAV, e cila ka një rreze efektive prej 20 kilometrash deri në 150 kilometra, arrin objektivin me saktësi të saktë.

 

Kategoritë
BotaLajme