Golashënuesi i Fenerbahçes kalon me statistikat e tij të edhe Lionel Messin

Enner Valencia, i cili bëri një fillim të shpejtë të sezonit, është arma më e rëndësishme e Fenerbahçes në vijën sulmuese. Ylli i ka kaluar golashënuesit më të mirë të Evropës me paraqitjen e tij.

Enner Valencia ishte padyshim një nga kontribuesit më të mëdhenj në suksesin e Fenerbahçes, e cila deri më tani ka marrë furtunë në Superligë dhe Evropë. Ylli ekuadorian, i cili është në pranverën e dytë nën drejtimin e trajnerit Jorge Jesus, arriti të shënojë 12 gola në Superligë. Me këtë sukses, 33-vjeçari Valencia arriti të arrijë majat jo vetëm në Turqi, por edhe në Evropë.

Sulmuesi u bë golashënuesi i dytë më i mirë kur merren parasysh lojtarët mbi 30 vjeç në 10 ligat kryesore të Evropës. Emri në samit është; Robert Lewandowski, superylli i futbollit botëror i veshur me fanellën e Barcelonës. Ylli 34-vjeçar polak goditi rrjetat 13 herë në La Liga. Enner Valencia i Fenerbahçes ishte në vendin e dytë me 12 gola, ndërsa sulmuesi ekuadorian u pasua nga bashkatdhetari i tij Christian Noboa. Futbollisti 37-vjeçar i cili ka luajtur për Krasnodarin e Rusisë ka arritur të shënojë 10 gola. Enner Valencia kalon me statistikat e tij të shkëlqyera edhe Lionel Messin, i cili ka shënuar 7 gola në PSG këtë sezon. Përveç kësaj, emra të rëndësishëm si Alexander Lacazette, Marco Arnautovic dhe Iago Aspas kanë mbetur pas Valencias.

Kategoritë
LajmeSport