Golit të Cityt i parapriu një situatë e diskutueshme: A është dëmtuar shumë Reali?

Gjysmëfinalja e parë e mbrëmshme mes Real Madridit dhe Manchester Cityt në Ligën e Kampionëve përfundoi pa fitues (1:1), dhe goli i shkëlqyer i barazimit të Kevin De Bruyne u la në hije nga situata që ndodhi para saj.

Domethënë, lojtarët e Realit ndoshta me të drejtë janë inatosur sepse topi kaloi kufirin e fushës rreth mesit të fushës.
City më pas shënoi golin e përmendur, ndërsa lojtarët e Realit i kërkuan arbitrit që të kontrollonte momentin kontestues me VAR.

Eksperti i arbitrave Pavel Fernandez sqaroi situatën e diskutueshme për Radio Marca, duke pretenduar se goli i Manchester Cityt nuk mund të anulohet, edhe nëse topi doli në të vërtetë jashtë kufirit.

“Real pretendon se topi doli jashtë kufijve përpara golit të De Bruyne, por VAR nuk mund ta verifikojë këtë sepse faza sulmuese e Cityt filloi më vonë, pasi Camavinga humbi topin. Situata nuk mund të kthehet aq larg”, shpjegoi Fernandez.

Rikonstruksioni i situatës së bërë nga beIN tregon se lojtarët e Realit ndoshta kishin të drejtë dhe pësuan një padrejtësi të madhe në gjysmëfinalet e kompeticionit elitar të klubeve.

Kujtojmë se për shkak të asaj situate trajneri i Realit, Carlo Ancelotti, ka marrë karton të verdhë, ndonëse ka kundërshtuar për një arsye.

Kategoritë
Sport