Greqia protestë ndaj Serbisë për shkak të rrëzimit të aeroplanit të mallrave ukrainas

Greqia do të bëjë një protestë me Serbinë për shkak se nuk ishte informuar me kohë për armët në avionin ukrainas që u rrëzua mbrëmjen e së shtunës pranë qytetit të Kavallës në veri të vendit, njoftuan të hënën burime diplomatike.

Një Antonov An-12 që mbante 11.5 ton armë dhe pajisje ushtarake të prodhimit serb, duke përfshirë mortaja dhe granata stërvitore, u rrëzua nga flakët, duke shpërthyer në përplasje në fushat e misrit të shtunën mbrëma rreth orës 20:00. Tetë anëtarë të ekuipazhit ukrainas u vranë, sipas Radio Evropa e Lirë (RSE).

Më herët, piloti raportoi probleme me motorin dhe u lejua të bënte një ulje emergjente në Kavala, por sinjali i avionit humbi menjëherë pas telefonatës në orën 19:42.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë mbeturina nga avioni, i operuar nga kompania ajrore ukrainase e mallrave Meridian, të shpërndara nëpër fusha.

Ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Stefanoviq, tha të dielën në mëngjes se armët që mbante avioni ishin prodhuar nga industria e mbrojtjes serbe. Ai u nis të shtunën në orën 18:40 GMT nga Nishi, Serbi dhe klienti ishte Ministria e Mbrojtjes e Bangladeshit.

“Ambasadori grek në Beograd së shpejti do të lëshojë një demarsh që Serbia duhet ta kishte informuar më parë Greqinë për natyrën e ngarkesës së avionit”, tha një burim diplomatik.

Autoritetet greke rrethuan vendin të shtunën dhe më vonë ndaluan lëvizjen në zonë, duke këshilluar banorët e afërt të mbanin dyert dhe dritaret të mbyllura ndërsa zjarrfikësit me një njësi të posaçme të reagimit ndaj fatkeqësive hetonin zonën.

Një zyrtar i zjarrfikësve tha të dielën në mëngjes se pluhuri i bardhë po lundronte në ajër. Autoritetet greke njoftuan në mbrëmje se testet rezultuan se substancat e lëshuara në ajër pas aksidentit nuk ishin toksike apo të rrezikshme për shëndetin publik.

Partitë e opozitës greke akuzuan qeverinë konservatore për dështimin për të dhënë informacion në lidhje me ngarkesën dhe i kërkuan asaj që të hetojë më tej incidentin.

Prokuroria ka nisur hetimet për aksidentin.

Kategoritë
LajmeRajoni