Gruaja dhe vajza e ish-deputetit italian lirohen nga arresti shtëpiak mes hetimeve për korrupsion

Pier Antonio Panzeri është një nga figurat kryesore të hetimit për korrupsion në Parlamentin Evropian

Gruaja dhe vajza e ish-deputetit italian të Parlamentit Evropian (PE), Pier Antonio Panzeri, i cili është mes katër personave të arrestuar në hetimet për korrupsion, janë liruar nga arresti shtëpiak, raporton Anadolu Agency (AA).

Gruaja e Pier Antonio Panzerit, Maria Dolores Colleoni dhe vajza Silvia Panzeri u arrestuan më 9 dhjetor në kuadër të hetimit për një nga skandalet më të mëdha të korrupsionit në historinë e BE-së.

Të enjten u raportua se Panzeri filloi bashkëpunimin me drejtësinë belge në hetim, gjë që ndikoi në vendimin e autoriteteve belge, sipas kanalit italian Ranews24.

Eva Kaili, anëtare greke dhe ish-zëvendëspresidente e Parlamentit Evropian, u arrestua më 9 dhjetor nga policia belge me akuza për korrupsion, e cila dyshohet se ka kryer shërbime për Katarin.

Panzeri, ish-anëtar i S&D i Parlamentit Evropian nga Italia, i cili kryesonte nënkomisionin e parlamentit për të drejtat e njeriut, ishte gjithashtu në mesin e të arrestuarve.

Ai është një nga figurat kryesore të hetimit nën dyshimet për ryshfet në Parlamentin Evropian.

Megjithëse Katari i mohon fuqishëm akuzat, deri më tani, sipas prokurorëve, katër persona janë arrestuar dhe akuzuar për “pjesëmarrje në një organizatë kriminale, pastrim parash dhe korrupsion”.

Kategoritë
BotaLajme