Gruaja e kancelarit gjerman jep dorëheqjen nga qeveria e Brandenburgut

Gruaja e kancelarit gjerman Olaf Scholz ka dhënë dorëheqjen nga posti i ministres së arsimit në rajonin ku jeton çifti.

Qeveria e shtetit të Brandenburgut, një rajon lindor që rrethon Berlinin, përmes një deklarate për mediat ka konfirmuar se Britta Ernst po jep dorëheqjen nga posti i saj, por nuk dha asnjë arsye.

Ndërkaq pritet që gjatë një konference për shtyp që do të mbajë në orët në vijim të japë dhe detajet në lidhje me këtë vendim.

Ernst, 62 vjeçe, ka qenë ministre e Arsimit në Brandenburg që nga viti 2017, ashtu si bashkëshorti i saj, Scholz, ajo është anëtare e socialdemokratëve të qendrës së majtë.

Ernst ishte anëtare e legjislaturës së shtetit në Hamburgun e saj të lindjes, ku Scholz më vonë shërbeu si kryetar bashkie, nga viti 1997 deri në vitin 2011. Ajo ishte ministre e arsimit e shtetit verior të Schlesëig-Holstein nga viti 2014 derisa humbi një qeveri e qendrës së majtë në atë rajon. pushtet në 2017.

Kategoritë
BotaLajme