Gruaja e sheikut të Katarit u bë një ikonë e modës së KB-së, veshjet e saj tërheqin vëmendjen

Moza bint Nasser, gruaja e ish-emirit të Katarit, Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, është kthyer në ikona e modës në Kupën e Botës në Katar.

Ajo i kushtoi një pjesë të madhe të jetës së saj publike promovimit të rëndësisë së arsimit dhe tërhoqi vëmendjen e mediave perëndimore me kombinimet e saj të modës në PS. The Guardian e përshkroi atë si “fytyra moderne e regjimit konservator” dhe “sundimtarja e vërtetë e Katarit”.

Magjepsja e saj me modën ndikoi gjithashtu në vendimet e saj të biznesit. Përkatësisht, në vitin 2010, familja mbretërore e Katarit bleu dyqanin ikonë të mallrave Harrods në Londër për 1.7 miliardë dollarë. Dy vjet më vonë, ata blenë shtëpinë italiane të modës Valentino për më shumë se 857 milionë dollarë.

“Përveçse është jashtëzakonisht e bukur, ajo shquhet edhe për natyrën e saj të qetë dhe sjelljen xhentëlmene. Më kërkoi t’i rregulloja disa rroba që kishte porositur. Ajo donte që njërit fustan t’i shtoja mëngë të gjata. Fustani tjetër kishte një dekolte të zhytur kështu që ajo më kërkoi ta mbuloja”, tha stilisti Victor Dzenk për revistën O Globo.
Moza dikur përmendi se i pëlqejnë veçanërisht krijimet vintage Chanel. Ajo gjithashtu pëlqen shumë gjithçka që dizajnon Jean Paul Gaultier.

“Moda më bën të lumtur. Kur jam i rraskapitur, shkoj në gardërobë dhe më vjen me veshje”, tha ajo duke shtuar se nuk ka stiliste.

Kujtojmë se në hapjen e Kupës së Botës ajo u shfaq me një fustan Prada, të cilin e kishte veshur për herë të parë në vitin 2010, kur vendi i saj aplikoi për rolin e prezantueses së këtij eventi sportiv. Fustani ishte bërë me porosi nga shtëpia italiane e modës dhe ishte frymëzuar nga koleksioni i saj Pranverë/Verë 2007.

Ajo ndau foto të publikimit të saj të modës në hapje në Instagram dhe tha: “Ka ardhur koha. Është tani. Mirë se vini në Kupën e Botës FIFA Katar 2022.”

Kategoritë
Të ndryshme