Gruaja nga Gambia iu drejtohet turistëve: Mos kërkoni burra këtu, nuk na dalin neve

Mardhëniet seksuale të turisteve  britanike me meshkuj nga Gambia do të kthehen në një krizë diplomatike mes dy vendeve. Vendi afrikan është i pakëndshëm me shfrytëzimin e të rinjve.

Vendi i Afrikës Perëndimore Gambia u bë temë e nxehtë me turistët femra nga Anglia.

Qeveria dëshiron që turistet më të vjetra britanike që vizitojnë vendin të qëndrojnë larg burrave të rinj nga Gambia

Çështja ngjalli reagime të gjera në shtypin britanik. “Vendi i Afrikës Perëndimore në vitet e fundit është bërë një magnet për gratë britanike të një moshe të caktuar që kërkojnë burra të rinj dhe tërheqës”, shkruan gazeta Telegraf.

Autoritetet në Gambia janë të shqetësuara për pamjen e shfaqur. Presidenti i Bordit të Turizmit Abubacar Camara tha: “Ajo që duam janë turistë cilësorë. Ne duam turistët që vijnë për të shijuar vendin dhe kulturën, jo vetëm ata që vijnë për seks.”

Sipas raportit të lajmeve, të titulluar “Gambia u thotë gjysheve në Angli të kërkojnë burra diku tjetër”, Camara theksoi se ish-kolonia britanike donte “të shkonte përtej turisteve femra më të vjetra dhe të ndryshonte reputacionin e saj ndërkombëtar”.

I njohur si “Plazhi i buzëqeshur”, Gambia fitoi pavarësinë e saj në vitin 1965. Dinamizmi i burrave gambianë mori rrënjë me nisjen e paketave turistike të përballueshme në vendin afrikan në vitet 1990.

Udhërrëfyesi turistik Kausu Samateh tha: “Njerëzit këtu janë të varfër, kështu që nuk kanë zgjidhje tjetër. Ata mendojnë se do të ishte më mirë të shkojnë në Evropë, ku do të kenë një jetë më të mirë. Ata shpresojnë që gratë e moshuara t’i marrin ata.” bëri një deklaratë.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme