Haaland vendos rekordin e të gjitha kohërave të golave ​​në Premier League në një sezon

Sulmuesi i Manchester City, Erling Haaland ka vendosur rekordin e të gjitha kohërave për më shumë gola në Premier League në një sezon.

Norvegjezi realizoi golin e 33-të të sezonit, nëse merret vetëm kampionati i Anglisë. Gjithsesi, “qytetarët” kanë shtatë ndeshje të tjera përpara dhe golashënuesi mund të forcojë arritjen e tij.

Më parë, rekordi i përkiste Mohamed Salah në sezonin 2017/18, egjiptiani shënoi 32 gola në 38 ndeshje.

Vini re se arritja e Haaland nuk është një rekord i plotë, pasi Andy Cole i Newcastle në sezonin 1993/94 dhe Alan Shearer i Blackburn në sezonin 1994/95 shënuan 34 gola secili. Por më pas në kuadër të sezonit u luajtën 42 ndeshje.

Kategoritë
Sport